Mustafa Balbay Tahliye Edildi

Mahkeme kararını akşam saatlerinde açıkladı. Mahkeme Mustafa Balbay'ın tahliyesine karar verdi. Karar oybirliğiyle alındı.

Mustafa Balbay Tahliye Edildi
09 Aralık 2013 Pazartesi 20:38

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Mustafa Ali Balbay tahliyesine karar vererek, Balbay hakkında yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi. 3 sayfalık karar oy birliğiyle alındı. Balbay'ın avukatları Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar üzerine tahliye dilekçesini mahkemeye sunmuştu. Avukat Oktay Yılmaz mahkemenin kararını duruşma salonu önünde açıkladı. 

Serpil KIRKESER-İdris TİFTİKÇİ/ İstanbul DHA

KILIÇDAROĞLU:UMARIM TÜM VEKİLLER SERBEST KALIR 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliye edilmesine ilişkin görüşlerini NTV'de açıkladı. 

Tahliye kararının gecikmiş olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Umarım bu karar diğer milletvekileri için de emsal olur. Gecikmiş bir karar. Bir demokrasi ayıbıydı. Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı yönünde görüşler vardı. Umarım diğer milletvekilleri için de geçerli olur" dedi. 

"GÖREVİNİN BAŞINDA OLMASI BİZ MUTLU EDER"

Balbay'ın kendisini ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Bilmiyorum gelirse kucaklayacağız" dedi. 

Balbay'ın yarın TBMM'de yemin edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Yarın uygun görürse Meclise gelir görevinin başında olması bizi mutlu eder" diye konuştu. 

ARINÇ: TAHLİYE KARARI GECİKMİŞ DE OLSA KAMU VİCDANINI RAHATLATMIŞTIR 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliye edilmesine ilişkin görüşlerini NTV'de açıkladı. 

Tahliye kararının gecikmiş olmasına rağmen kamu vicdanını rahatlattığını belirten Arınç, "Öncelikle geçmiş olsun. Ailesine, çocuklarına Cumhuriyet Halk Partisi camiasına geçmiş olsun. Kendilerini kutluyorum. Yaklaşık olarak 2 buçuk yıl önce uzun tutukluluk sürelerinin, tutuklamaların cezaya dönüştürülmemesi gerektiğini söylemiştim. Her şeye rağmen tahliye olmalıydı. Gerekçesi yayınlanmamakla beraber, uzun tutukluluk bir hal ihlalidir denildi. AYM kakarının süratla uygulanması gerektiğini söylemiştim. Tahliye kararı gecikmiş de olsa kamu vicdanını rahatlatmıştır. Hukuk herkese lazım. Adelet herkese lazım" diye konuştu. Arınç, Balbay hakkında verilen kararın tutuklu bulunan diğer milletvekillerinin yanı sıra sivil diğer tutuklular için de uygulanması gerektiğini ifade etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×