Muş Süt Fabrikası'nın temeli atıldı

Muş’ta günde 10 ton kapasiteli ve 30 kişiyi istihdam edecek olan Muş Süt Fabrikası'nın temeli düzenlenen törenle atıldı. Muş’ta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen günde 10 ton kapasiteli ve 30...

Muş Süt Fabrikası'nın temeli atıldı
11 Temmuz 2014 Cuma 15:43

Muş’ta günde 10 ton kapasiteli ve 30 kişiyi istihdam edecek olan Muş Süt Fabrikası'nın temeli düzenlenen törenle atıldı.

Muş’ta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen günde 10 ton kapasiteli ve 30 kişi istihdam edecek olan fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı. Muş OrganizeSanayi Bölgesi’nde düzenlene törene Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, TÜMSİAD Muş Şube Başkanı Murat Meriç, Muş Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Özgür Ömer Yıldız, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, iş adamları, sanayici ve yatırımcı kuruluşlar katıldı. Muş Süt fabrikasının temel atma töreninde bir konuşma yapan Vali Vedat Büyükersoy, fabrikanın 30 kişiyi istihdam edeceğini ve kentin hayvancılığına büyük katkılar sunacağını söyledi.

"ÖZELLİKLE İSTİHDAM OLUŞTURMASI BİZİ MUTLU EDİYOR"

Temeli atılan fabrikanın daha yolun başında iken üretimini yapacağı sütün adını tescillemesinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Büyükersoy, şunları söyledi: "Yaklaşık 5,5 milyon TL yatırım büyüklüğü olan bir yatırımın temelini atmak için toplanmış bulunuyoruz. Erhan Tekemen kardeşimizin yapmış olduğu bir yatırım olup süt ürünleri işlenecek ve yaklaşık 20 ile 30 kişi çalışacak ancak sadece çalışanlardan ibaret diye düşünmemek lazım. Süt satın alınacağından dolayı aslında burası hayvancılığa katkısı olacaktır. Bunu da düşündüğümüz takdirde istihdamı daha geniş bir alana hitap etmektedir. Günlük 10 ton süt işleme kapasitesi var. Arkadaşımıza hayırlın olmasını diliyor ve inşallah en kısa zamanda inşaatını tamamlar ve faaliyete geçer. Kendisiyle görüşünce sevinerek öğrendim ki ‘Muş Süt’ isminin tescilini de yaptırmış çok güzel. Marka tescili çok önemli. Türkiye’de ve Dünyada marka olabilmeniz için marka isminizin olması gerekiyor. Kendilerine başarılar ve hayırlı olmasını temenni ediyoruz. İş ve aşa, istihdama sebep olan herkese teşekkür ediyorum."

"İŞLETMENİN YILLIK SÜT İHTİYACI 3 BİN TONDUR"

Yatırımın 11. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında başvurusunu yapan ve geçtiğimiz günlerde sözleşme imzalayan, Faydalanıcı, "Tektaş Petrol Mobilya Gıda Temizlik Sanayi Ticaret Limited Şirketi” adına temeli atılan fabrika ile ilgili detaylı bilgiler veren TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, "Fabrikada yılda; 690 ton yoğurt, 495 ton ayran, 81 ton kaşar peyniri, 138 ton beyaz peynir, 18 ton tereyağı ve 69 ton lor üretimi gerçekleştirilecek. Bu üretim miktarının sağlanması için işletmenin yıllık süt ihtiyacı 3.000 tondur. Tam kapasitede çalışması durumunda 15 ila 30arasında kişiyi istihdam edecek olan tesisin yıllık süt ihtiyacını karşılayabilmek için yine Kurumun hibeleri ile kurulacak tam kapasiteli en az 5 büyükbaş hayvan ahırına ihtiyaç duyulacak. Bu da TKDK tarafından hibe desteği sağlanan 5 süt işleme tesisinin; bu süt işleme tesisi için gerekli olan sütü temin edebilecekleri sonucunu ortaya çıkarıyor. Faydalanıcı toplam yatırım tutarı 5.790.318,32 TL olan yatırımı için İl Koordinatörlüğünden yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i ise Türkiye Cumhuriyeti katkısı olmak üzere toplam 1.890.902,95 TL hibe desteği alacak. Tesisini hizmete sokmakta kararlı olan yatırımcı şimdiden pazar bağlantılarını yapmaya başladı." dedi. Yapılan konuşmalardan sonra Muş Süt Fabrikası'nın temeli kurban kesimi ile yapıldı. CİHAN

Muş Süt Fabrikası'nın temeli atıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×