Murat Koleji Şanlıurfa'dan dünya 3.sü çıkardı

Şanlıurfa Çağlayan Murat Koleji öğrencisi Bahadır Ak, Endonezya’da yapılan Uluslararası Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda dünya üçüncüsü oldu. Endonezya’da yapılan ve 61 ülkeden 241 öğrencinin katıldığı olimpiyatta bronz madalya...

Murat Koleji Şanlıurfa'dan dünya 3.sü çıkardı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 16:08

Şanlıurfa Çağlayan Murat Koleji öğrencisi Bahadır Ak, Endonezya’da yapılan Uluslararası Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda dünya üçüncüsü oldu.

Endonezya’da yapılan ve 61 ülkeden 241 öğrencinin katıldığı olimpiyatta bronz madalya alan Bahadır Ak, Şanlıurfa’ya döndü. Ak, havaalanında ailesi, okul öğretmenleri, idarecileri ve arkadaşları tarafından konfeti patlatılarak karşılandı. Havaalanı çıkışında Ak, arkadaşlarına sarılarak sevincini paylaştı.

Bahadır Ak, elde ettiği başarıyla okulu, ailesi, ülkesi adına çok mutlu olduğunu söyledi. Daha güzel başarılarla hayatına devam edeceğini dile getiren Ak, bu başarıyı beklediğini kaydetti. Uzun bir çalışma sonucu başarının geldiğini aktaran Ak, “Çalışmıştık. Üzerimize düşeni yaptık. Lise boyunca okulumuzun ve ailemin desteği ile olimpiyatlara hazırlandım. 4 yıl boyunca çalıştım.” dedi.

Babası Bekir Erol Ak da çok sevinçli olduğunu söyledi. Büyük emeklerin sonucu bu aşamalara gelindiğinin altını çizen Baba Ak, “Daha önceki yıllarda da ulusal anlamda bronz, gümüş, altın madalyalar almıştı. Uluslararası gittiği bu olimpiyatta da dünya üçüncüsü olarak bronz madalya aldı. Bu anlamda oğlumuzu destekleyen okuluna, dershanesine, hocalarına ve TÜBİTAK’ta ki hocalarına çok teşekkür ederiz. Bu yıl çok zor bir dönemdi. Hem LYS'ye, hem olimpiyatlara hazırlık vardı. Şükürler olsun iyi bir sonuç aldı.” şeklinde konuştu.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA TARİHTE BENZER BAŞARI GÖSTERİLMEDİ”

Çağlayan Murat Koleji Müdür Yardımcısı Yusuf Ergin ise elde edilen başarıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin benzer bir başarıya tanıklık etmediğini vurguladı. Ergin, “Öğrencimiz okulumuz tarihinde Doğu ve Güneydoğu tarihinde de diyebiliriz, şu ana kadar gelmiş en başarılı öğrenci. Hem okul dersleri hem olimpiyat derslerini bir arada götürmesi yönüyle takdire şayan” ifadelerine yer verdi.

Başarının tesadüf olmadığının altını çizen Müdür Yardımcısı Ergin, ‘Perşembenin gelişi çarşambadan belli’ atasözü ile başarıyı beklediklerini vurguladı. Önceki yıllarda da öğrencilerinin ulusal birçok sınavda derece yaptığını anımsatan Ergin, “Öğrencimiz bu sene 61 ülkeden 241 öğrencinin Endonezya’da katıldığı olimpiyatta ülkemizi temsilen katıldı. Ülkemizi temsil etmesi bayrağımızı orada dalgalandırması ve böyle bir netice ile dönmesi bizi gerçekten çok mutlu etti.” sözlerine yer verdi.

Bu olimpiyat başarısı ile birlikte bölgenin eğitimdeki başarısızlık algısının yıkılacağını aktaran Ergin, “Bölgemizin eğitiminde olumsuz bir algı var. Ulusal ve uluslar arası arenada acabalarla konuşulan eğitim öğrencimizin bu başarısı ile ortadan kalktı. Aslında kentin batısı-doğusu farkı yok. İmkanlar sunulduğunda çok güzel yerlere gelebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Ahmet Bahadır Ak geçen yıl da biyoloji olimpiyatlarına katılmış dünya dördüncüsü olarak mansiyon ödülü kazanmıştı. CİHAN

Murat Koleji Şanlıurfa'dan dünya 3.sü çıkardı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×