Murat 131 motorlu ilk yerli TIR, 6 bin TL'yle mal oldu

Van’da 30 yaşındaki servis şoförü İsmail Mescioğlu, 6 bin lira harcayarak Türkiye'nin ilk yerli TIR'ını yapmayı başardı. Hurdacılardan topladığı parçalarla TIR'ı bir yılda bitirmeyi başaran Mescioğlu, 'Ülkemin kendi aracını yapamamasına...

Murat 131 motorlu ilk yerli TIR, 6 bin TL'yle mal oldu
28 Haziran 2014 Cumartesi 17:18

Van’da 30 yaşındaki servis şoförü İsmail Mescioğlu, 6 bin lira harcayarak Türkiye'nin ilk yerli TIR'ını yapmayı başardı. Hurdacılardan topladığı parçalarla TIR'ı bir yılda bitirmeyi başaran Mescioğlu, 'Ülkemin kendi aracını yapamamasına üzülüyorum." dedi.

Merkez Tuşba ilçesine bağlı Abdurrahmangazi Mahallesi'nde ikamet eden İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR'ı üretmeyi başardı. Mescioğlu, hiçbir deneyimi ve imkanı olmadan oluşturduğu küçücük atölyesinde İMES adını verdiği TIR'ını basın mensuplarına tanıttı. Hiçbir proje olmadan TIR'ın yapımına başladığını belirten Mescioğlu, "Aklımda bir TIR hayalini çizdim. Ne bir proje çizdim ne de herhangi bir kağıda döktüm. Her şeyi kafamda çizerek yaptım." dedi.

TIR'ın yapımında kullandığı parçaları kendi imkanlarıyla temin ettiğini ve şekil verdiğini ifade eden Mescioğlu, "Parçaları hurdacıdan topladım. Motor aksamını eski bir Murat 131 marka otomobilden aldım. Şase bölümünü burada kendim yaptım. Kaportasını yine buraya getirip şekillendirdiğim saclardan yaptım. TIR'ın yapımına başladığımda benimle alay edenler bile oldu. Kimse inanmamıştı. Herkes benimle dalga geçiyordu. Ben de azmim yettiği kadar yapmaya çalıştım. Sabır gösterdim. Rabb'imden yardım istedim. Rabb'im de bana yardım etti." diye konuştu.

Adının ilk harfi ile soyadının ilk üç harfini kullanarak TIR'a İMES adını verdiğini de anlatan Mescioğlu, "TIR'ımın modeli ise Şah 1453. Belki böylece Türkiye'de bir TIR üretimi başlayabilir. Ülkemin bir araç yapamamasına duyduğum üzüntü vardı. Bunun yanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir babayiğit çıksa da otomobilimizi üretse, bizimde aracımız olsa sözleri bu TIR'ı yapmamdaki en büyük azmim oldu. Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın cesareti bana en büyük ilham kaynağı olmuştur. Yetkililerden isteğim bana bu konuda destek vermeleridir. Neden biz hep başkalarından otomobil alalım? Neden bizim de otomobillerimiz, TIR'larımız olmasın? Başbakanımız başta olmak üzere yetkililerden ve iş adamlarından bana destek çıkmalarını istiyorum." şeklinde konuştu.

CİHAN

Murat 131 motorlu ilk yerli TIR, 6 bin TL'yle mal oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×