Mülteci Hakları Koordinasyonu: Suriye sınırındaki kapılar kapatılmamalı

Mülteci Hakları Koordinasyonu bileşeni örgütler, ”Türkiye’nin, güvenlik gerekçeleri ile Suriye sınırındaki kapıları kapatmasının geri dönülemez sonuçlar doğurabileceğini bir kere daha vurgulamak isteriz.

Mülteci Hakları Koordinasyonu: Suriye sınırındaki kapılar kapatılmamalı
29 Ocak 2014 Çarşamba 13:33

Mülteci Hakları Koordinasyonu bileşeni örgütler, ”Türkiye’nin, güvenlik gerekçeleri ile Suriye sınırındaki kapıları kapatmasının geri dönülemez sonuçlar doğurabileceğini bir kere daha vurgulamak isteriz.” açıklaması yaptı.

Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerle ilgili politika ve uygulamaları, bu kişilerin temel insan haklarının korunması perspektifinden yakından izlediklerini vurgulayan Koordinasyon, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, “Kendi ülkelerindeki çatışma ortamından kaçarak, Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyelilerin bu talebinin engellenmesi hukuk devleti standartları ile bağdaşmamaktadır. Mültecilerin sınırdan geri çevrilmemesi, Türkiye’nin uluslararası hukuki yükümlülüklerinin ve geri göndermeme ilkesinin bir gereğidir. Ne yazık ki son dönemde Suriye’deki değişik gruplar arasında artan çatışmalar nedeniyle sınırın belli bölgelerinde kitlesel yığılmalar olduğu haberleri gelmektedir. Halihazırdaki uygulama, başta yaşam hakkı olmak üzere pek çok temel insan hakkının ihlal edilmesi sonucunu doğuracaktır.” ifadelerini kullandı.

"SINIRDAN YASAL GEÇEMEYENLERİ KAÇAKÇILAR GEÇİRİYOR"

Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der), Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi (UAÖ) ve Kaos Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin (Kaos-GL) oluşturduğu Mülteci Hakları Koordinasyonu açıklamasında, “Çok acil durumlar dışında sınırdan geçişlerin yasaklanması beraberinde ikincil sorunları da getirmektedir. Yasal yollardan Türkiye’ye geçemeyen Suriyelilerin, yasa dışı yollardan ve kaçakçılar aracılığı ile sınırı geçmeleri gündeme gelmektedir.

Mülteci Hakları Koordinasyonu olarak, açık kapı politikasının gerçekten açık kapı şeklinde uygulanması gerektiğini, aksi takdirde geri dönüşü olmayan ciddi ve dramatik sonuçlarla karşılaşılabileceğinin altını çizmek isteriz. Bu bakımdan yetkilileri mevcut uygulamadan ivedillikle vazgeçmeye davet ediyoruz. Mülteci Hakları Koordinasyonu, son dönemde, özellikle sınır bölgelerindeki giriş çıkışlar ile ilgili yazılı ve görsel medyada çok sayıda haber yer almaktadır. Bu konudaki tutumunu geçmişte belirtmiş olan güncel gelişmeleri de kaygı ile izlemektedir.” denildi.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×