Muhtemel yeni bir darbe girişimi Hulusi Akar'a soruldu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, yeni bir darbe girişimine ihtimal vermediğini söyledi. Akar, yeni bir darbe girişimi için potansiyel görmediğini söyledi.

Muhtemel yeni bir darbe girişimi Hulusi Akar'a soruldu
01 Ekim 2016 Cumartesi 19:24

TBMM resepsiyonundan kareler
İlgili Galeriye Git
Sonhaberler / Haber Merkezi 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, son dönemlerde basında sık sık dillendirilen ikinci darbe girişimi iddialarıyla ilgili yorumlarda bulundu. Akar, böyle bir ihtimal görmediğini söyledi. Akar, basın mensuplarının soruları üzerine yeni bir darbe girişimi ihtimalini değerlendirdi. Genelkurmay Başkanı Akar, “(İkinci kalkışma iddiaları) Bunlara ben şahsen ihtimal vermiyorum. Böyle bir potansiyel yok“ dedi. 

Türkiye'nin öncülüğünde Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine yönelik Fırat Kalkanı Harekatı'nın devam ettiğini belirten Orgeneral Akar, bununla ilgili düzenli bilgilendirmenin yapıldığını hatırlattı.  

Harekatın icrasının muhalifler tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayanAkar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin destek verdiğini bildirdi. Türkiye'nin meşru hakkını kullandığını dile getiren Orgeneral Akar, harekatın başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRÜYOR

Bir başka soru üzerine Orgeneral Akar, bölücü terör örgütüyle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini söyledi.Bölücü terör örgütünün uğradığı büyük zaiyatın, yaşadığı sıkıntıların örgütün sözde elebaşılarının telsiz konuşmalarına, verdiği talimatlara da yansıdığını belirten Akar, bunlarla ilgili de haberlerin çıktığını söyledi. 

"MÜCADELE YAZ-KIŞ, GECE-GÜNDÜZ DEVAM EDECEK"

Bir gazetecinin, kış mevsiminin yaklaştığı, bunun terörle mücadeleyi nasıl etkileyeceğini sorması üzerine  Orgeneral Akar, "Bizim için değişen bir şey yok.  Bizim için yaz- kış, gece-gündüz, dağ-kırsal, il-ilçe... Silahlı kuvvetlerimiz orada sivil-asker omuz omuza, daha önceden olduğu gibi il ve ilçelerdeki yapılan operasyonlarda olduğu gibi, sıkı bir işbirliği içinde terörle mücadeleyi sürdürüyoruz" diye konuştu. İKİNCİ KALKIŞMA İDDİALARI

"İkinci kalkışma iddiaları, siz böyle bir şey bekliyor musunuz" sorusu üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, şunları kaydetti:

"Bu tür duyumlar bitmez. Bu tür duyumlar değişik şekillerde gündeme geliyor. Bunların herhangi bir şekilde organize bir şey olacağına biz, yakınen takip etmekle beraber, ne olup olmadığını tabii ki ciddiye alıyoruz, tabii ki yakından bakıyoruz ama bu olacak manasında değil. Biz her işimizi ciddiye alıyoruz, o manada. Fakat bunlara ben şahsen ihtimal vermiyorum, öyle bir şey, potansiyel yok. Bölge halkıyla ilişkilerimizin ne kadar iyi gittiğini gördünüz. Orada biz Kürt kardeşlerimizle, Türk kardeşlerimizle, oradaki vatandaşlarımızla çok samimi ilişki içindeyiz. Bizim problemimizin terörist olduğunu, terörist dışında herhangi bir kimseyle sıkıntımızın olmadığını kaç kere söyledik. O konuda silahlı kuvvetler son derece hassas. Gerçekten her türlü riski alarak, her türlü güçlüğe göğüs gererek oradaki vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde zarar vermemek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu da zaten bizim kültürümüzün, disiplinimizin, anlayışımızın gereği ve yıllardır da bu yapılan bir faaliyet."ASKERİ HASTANELER KONUSU

Askeri sağlık sisteminin Sağlık Bakanlığına devrinin ardından bazı sıkıntıların yaşandığına yönelik şikayetlerin hatırlatılması üzerine Akar, "Uygulama sırasında bir takım sorunlar ortaya çıkıyor, bu sorunlar da ilgili makamlarla konuşmak, görüşmek ilgili kişilerin bir araya gelmesi suretiyle olabildiğince rahat, kolay bir hale getirilmeye çalışıyorlar. Takip ediyoruz, çalışmaları koordine ediyoruz, konuşuyoruz görüşüyoruz. Herhangi bir sorun olmaması için özellikle gazilerin, şehitlerimizin onlarla ilgili bakanlarımız onlarla ilgili konuda son derece hassas, son derece dikkatli, herkes elinden gelen her türlü gayreti gösteriyor. Herhangi bir şekilde kimseye zorluk çıkarmadan bu iş çözülecek, çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

GAZETECİLERLE İLGİNÇ DİYALOG

Bir gazetecinin "Son dönemde halkın size yakın ilgisini görüyoruz, bunun sebebi sizce ne olabilir?" şeklindeki sorusuna Akar, "Gören, duyan sizsiniz, siz değerlendirin" karşılığını verdi.

Başka bir gazetecinin "Sınırdaki ziyaretiniz sırasında herkesi evlendiriyordunuz" ifadesi üzerine Orgeneral Akar, gazeteciye evli olup olmadığını sordu. Bekar olduğu yanıtını alması üzerine Akar, "Tamam seni de evlendiririz" dedi. Aynı gazetecinin gülerek "Bekarlar için anneleri suçluyordunuz" sözlerine Orgeneral Akar, "Annelerin biraz yardımcı olması lazım çocuklarına, evlatlarına" diye konuştu.

HULUSİ AKAR'IN EŞİ DE KONUŞTU

Orgeneral Akar'ın eşi Şule Akar ise gazetecilerin soruları üzerine Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından zor günler yaşadığını, kendini yeni yeni toparladığını belirtti.
Darbe girişimi olduğu geceye ilişkin soruya Akar, "Resmen şok. Duygularınızı kaybediyorsunuz, düşünemiyorsunuz, ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Önce ne olduğunu anlamaya çalıştık, hep 'Bir terör saldırısı var, onun için bizim uçaklarımız onun yerini tespit etmeye çalışıyor' öyle düşündüm" yanıtını verdi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: FETÖ'CÜLERİN TUZAĞIDIR

Aynı konuyla ilgili yorum yapan bir başka isim ise Başbakan Binali Yıldırım oldu. Başbakan Yıldırım da bu tür dedikoduların ciddiye alınmamasını, bunların FETÖ'cülerin propagandaları olduğunu söyledi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×