Muhtar İsyan Etti: Süt Kalesi'nden Süt Değil Kireçli Şu Akıyor

Bursa'nın Uluabat Köyü'ndeki Süt Kalesi kalıntılarından, cuma günleri süt aktığı, bu sütün birçok hastalığa iyi geldiği söylentisi muhtar Şevket Aşnı'yı isyan ettirdi.

Muhtar İsyan Etti: Süt Kalesi'nden Süt Değil Kireçli Şu Akıyor
28 Mart 2015 Cumartesi 20:22

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Uluabat Köyü'nde olan tarihsel Süt Kalesi kalıntılarından, cuma günleri süt aktığı, bu sütün ise başta konuşma zorluğu çekenler olmak üzere yoğun şekilde çok hastalığa iyi geldiği söylentisi, Köy Muhtarı Şevket Aşnı nedeni ile yalanlandı.

SÜT DEĞİL KİREÇLİ SU AKIYOR

Kalenin kalıntılarının arasından süt değil, yağmur itibarıyla kireçli su aktığını söyleyen Muhtar Şevket Aşnı, 'Böyle bir hadise yok. Bu yalnızca söylenti. Kaleden akan süt olsa, konuşma güçlüğü çekiyorum, bana faydası olurdu. Lütfen bu konu için köyümüze kimse gelmesin.' dedi.

İNSANLAR CUMA GÜNLERİ KÖYE AKIN EDİYOR

Karacabey'e 20 kilometre mesafede olan Uluabat Köyü'nde olan tarihsel Süt Kalesi'nden, cuma günleri akan sütün, aralarında konuşma zorluğu çekenlerin de yer aldığı yoğun şekilde çok hastalığa çözüm yolu olmaktadır söylentisi, köye şahısların akın etmesine sebep oldu.

'ŞİFA OLSA, KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKTİĞİM İÇİN BANA OLURDU'

Köy muhtarı Şevket Aşnı, 'Köyümüze yoğun şekilde çok yağmur yağar. Her yağıştan sonra, Süt Kalesi'nin kalıntılarından kireçli su damlıyor. İnsanlar bunu, sağlığa faydalı süt şekilde kabul ediyor. Bu söylenti kısa zamanda yayıldı. Türkiye'nin dört bir nedeni ile köyümüze gelen kişiler, cuma günleri kalede sızıntı gibi akan kireçli suyu, süt niyetiyle bardağa koyup, şifa arıyorlar. Böyle bir hadise yok. Olsa süre vakit konuşma güçlüğü çektiğim için bu sütün bana faydası olurdu. Bu söylenti, köyümüzün karalanmasına sebep oluyor.' dedi.

TAHLİLDEN VAZGEÇTİLER

Sağlık Müdürlüğü'nden bu konu hakkında tetkik yapıp resmi izahatda bulunmasını da istediklerini anlatım eden Muhtar Şevket Aşnı, 'Tahlil yapılması için bir bardak su istendi. Ancak süre vakit damla gibi gelen su ile bir bardağı doldurmak zor yer aldığı için tahlilden vazgeçtik' diye konuştu.

Süt Kalesi'nin Roma devrinde lohusa bir kadının kucağında bebekle öldürüldükten sonra gömüldüğü kale yer aldığı ve taşlarından yalnızca cuma günleri süt aktığına inanılıyor.Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×