Muğla'ya AB'den altı yılda 15 milyon euro hibe sağlandı

Muğla'da, Avrupa Birliği (AB) hibe programları bilgilendirme seminerleri ve başarılı proje uygulamaları tanıtım toplantısı yapıldı.

Muğla'ya AB'den altı yılda 15 milyon euro hibe sağlandı
21 Ocak 2014 Salı 13:53

Muğla'da, Avrupa Birliği (AB) hibe programları bilgilendirme seminerleri ve başarılı proje uygulamaları tanıtım toplantısı yapıldı. İlde 2008 yılından bu yana 120'nin üzerinde proje uygulandığı ve 15 milyon euro hibe kullanıldığı belirtildi. İl Genel Meclisi salonundaki toplantıya Vali Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Muğla'da AB projeleri içerisindeki başarılı olanların sunulacağını belirten Vali Güvençer, "Öncelikle projelerde emeği geçen herkese, ilimiz adına teşekkür ediyorum. Ülke olarak AB'ye tam üye olmak adına uzun uğraşlardan sonra nihayet müzakerelere başladık. AB hibe programlarının ve finans desteklerinin muhatapları sadece kamu kurum ve kuruluşları değil, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleridir. Tüm valiliklerde kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin projelerinin takibi ve koordinasyon hizmetinin yürütülmesi için birimler oluşturuldu." dedi. Güvençer, Muğla'nın farklı sebeplerden dolayı hakettiği yerde olmadığının altını çizerek, "Muğla, AB hibe programlarından daha fazla destek alabilmeli. Açılan çağrılarda, daha fazla kabul edilebilir ve sürdürülebilir proje üretmek adına çok daha fazla çaba sarf etmek durumundayız. Bu konuda yeterli bilgi sahibi değiliz. 20 pilot ilde devam eden, "Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması ve Geliştirmesi" projesinin ortaklarından biri Muğla. Güç kazanmak, moral bulmak, gayretimizi arttırmak adına bugüne kadar başarabildiklerimizi paylaşmak son derece önemli. Farklı kurumlarca hazırlanmış örnek olabilecek başarılı projeleri izlemek için buradayız." ifadelerini kullandı.

Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinatörü Veli Çelik ise şunları söyledi: "Bugün ilimizde AB ile ilgili çıkan destek projelerine ne kadar daha fazla faydalanabiliriz, hepimizin çalıştığı kurumları ne kadar daha çok AB kurumlarıyla uyum içine getirebiliriz, bu anlamda AB müzakere sürecinde ilimizin AB normlarında hazırlanmasında ne kadar katkı sağlayabiliriz, bunların konuşulacağı bir çalışma yapacağız. Bakanlığımız, 1 milyon 900 bin euroluk bütçeli bir projeyle valiliklerde kapasite arttırma çalışması yapıyor. Bu çalışmada ilimiz, 20 pilot il içerisinde gösteriliyor. Bu çerçevede ilimizdeki kapasite arttırmaya yönelik çalışmaların bir ayağı olan başarılı projeler, KOBİ’ler, kültür çağrıları ve ar-ge ile ilgili bir sunum yapılacak. Amacımız, ilimizde proje hazırlayacak kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine teknik destek vermek ve onları yönlendirmek."

Konuşmaların ardından başarılı projelerin sunumları yapıldı. Daha sonra Vali Güvençer, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve MSKÜ'ye başarılı projelerinden dolayı teşekkür belgesi verdi. CİHAN

Muğla'ya AB'den altı yılda 15 milyon euro hibe sağlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×