Muğla'da termik santrallere özelleştirme işgali

Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleriyle kömür işletmeleri, enerji ve maden işçileri tarafından işgal edildi.

Muğla'da termik santrallere özelleştirme işgali
18 Nisan 2014 Cuma 17:48

Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleriyle kömür işletmeleri, enerji ve maden işçileri tarafından işgal edildi. Özelleştirilme karşıtı işçiler, işyerlerinin girişinde iş makineleriyle barikat kurup yöneticiler dahil hiç kimsenin girişine izin vermiyor.

Muğla'daki termik santrallerin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)'na bağlanmasının ardından enerji ve maden işçileri, yaklaşık sekiz aydan bu yana protestolarını sürdürüyor. 10 Nisan'da Yeniköy Termik Santrali için son teklif verme süresi doldu, altı firma teklif verdi. Teklifleri değerlendiren ÖİB'nin bugün saat 15.00'teki ihalesinden önce Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santralleriyle her iki ilçedeki kömür işletmeleri işgal edildi. İşçilere, aileleri de destek verdi. Oturma eylemi yapan işçiler, tesislere girişi dozer ve kamyonlarla barikat kurup engelledi.

Yatağan Maden-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi Cihan Orhan, yaptığı açıklamada özelleştirmeye karşı başlattıkları eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, direnişlerinin sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Orhan, "Şu an iş bırakma eylemini gerçekleştiriyoruz. İçeriye giriş çıkışları engelledik. Ocaklarda da çalışmıyoruz. Yatağan ve Yeniköy termik santrallerinde bugün hiç üretim yapılmadı." dedi. CİHAN

Muğla'da termik santrallere özelleştirme işgali


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×