Muğla'da çekirge istilasına çözüm aranıyor

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı yayla köylerinden Karaçulha, Girdev ve Çökek'te bu yıl görülen çekirge istilasının, gelecek yıl önüne geçilmesi için çalışmalara başlandı.

Muğla'da çekirge istilasına çözüm aranıyor
14 Aralık 2013 Cumartesi 17:28

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı yayla köylerinden Karaçulha, Girdev ve Çökek'te bu yıl görülen çekirge istilasının, gelecek yıl önüne geçilmesi için çalışmalara başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çekirge zararı, çözüm önerileri ve alınması gereken önlemler değerlendirildi. Çekirge konusunda farkındalık oluşturmak için düzenlenen toplantıya İl Müdürü Nazif Ekici, Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Mesut Durmuş, Fethiye-Köyceğiz Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü teknik personeli mühendis Sedat Gavcar, çekirgenin en fazla sıkıntı olduğu Bodrum, Fethiye, Marmaris ile Milas ilçe müdürlüklerinin teknik elemanları katıldı.

Toplantıda, "Bitki Koruma Programı" kapsamında sürdürülen çekirge mücadelesinde böcek ilaçları kurum tarafından karşılanmasına rağmen köylerde ilaç uygulaması yapacak üretici bulunamaması gibi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalınması ve bununla ilgili çözüm önerileri görüşüldü. İl Müdürü Ekici, yaptığı açıklamada 2 bin 125 metre râkımda çekirgelerin yayılışı tarım alanlarına uzak olmasına rağmen yıldan yıla ulaşabileceği ve tarım açısından önemli risk taşıdığının öngörüldüğünü belirtti. Ekici, "Aynı zamanda her türde bitkiyle beslenen, yani polifag beslenme özelliği de olan çekirgenin, mevcut mera alanlarında hayvan otlatması açısından önemli düzeyde ot kalitesini etkilediği biliniyor. Fethiye ilçesi Çökek ve Girdev yaylaları başta olmak üzere çekirgenin varlık artışı gösterdiği, râkımı yüksek geniş alanlarda, ulaşım gibi sebeplerle kimyasal mücadelenin mümkün olmadığı zamanlarda kimyasal mücadele çok güç ve verimsiz hale geliyor. Bu nedenlerle ilimizde çekirge sorununun çözümüne yönelik olarak, 2014 yılında hayata geçirilmek üzere biyolojik mücadele uygulaması planlandı. Söz konusu biyolojik mücadele kapsamında çekirgenin önemli doğal düşmanlarından kekliğin uygun alanlarda doğaya salımı yapılarak, çekirge popülasyonunun kontrolünde yararlanılacak." dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce, doğal mirasın bir parçası olan yabani hayvan türlerinin ve onların yaşadığı habitatları korumak için tedbirlen alındığını ifade eden Nazif Ekici, "Bu kapsamda bünyesinde yer alan üretme istasyonlarında ürettiği keklik, sülün gibi hayvan türlerini eski yaşam alanlarına ya da yaşaması uygun olan yeni alanlara yerleştirmekte ve yerleştirilen türlerin yeni çevreye adaptasyonu için çalışmalar yapmaktadır. Bu doğrultuda çekirge mücadelesi için salımı düşünülen kekliklerin temini ve doğaya salınması konusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma yürütülerek, hem yaban hayatını koruma hem de kimyasal ilaç kullanılmadan çekirgenin kontrolünün sağlanması planlanmaktadır." şeklinde konuştu. CİHAN

Muğla'da çekirge istilasına çözüm aranıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×