Müftü Maraşlıgil: Bayramlar tatil programlarına dönüştürülmemeli

Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, "Bayramlar, ziyaretleri ve sıla-i rahimi yok sayan tatil programlarına dönüştürülmemeli." dedi.Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Ramazan Bayramı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bayramın bir aylık...

Müftü Maraşlıgil: Bayramlar tatil programlarına dönüştürülmemeli
25 Temmuz 2014 Cuma 13:53

Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, "Bayramlar, ziyaretleri ve sıla-i rahimi yok sayan tatil programlarına dönüştürülmemeli." dedi.

Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Ramazan Bayramı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bayramın bir aylık oruç ve ibadetlerin ardından kurtuluşa ermenin kutlanması olarak algılanması gerektiğini belirten Maraşlıgil, sıla-i rahim ziyaretlerinin ihmal edilmemesine dikkat çekti. Bayramların, ziyaretleri ve sıla-i rahimi yok sayan tatil programlarına dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulayan Maraşlıgil, "İnsanlar bayram gelince bir tatil programı yapıyor. Halbuki bizde akraba ve büyüklerin ziyareti vardır. Dinimizin gereği dargınlar barıştırılmalıdır. Biz tatil programı yaptığımızda sıla-i rahim kayboluyor. Peygamberimiz (sav) ‘Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa sıla-i rahim ve akraba ziyareti yapsın’ buyuruyor." sözlerine yer verdi.

Diyanet’in Ramazan için seçtiği ‘Hiç kimse kimsesiz kalmasın’ temasını anımsatan Maraşlıgil, şunları söyledi: "Başta annelerimizi babalarımızı, varsa huzurevlerinde kalan yakınlarımızı, garibanları, yetimleri ve vatanlarını terk etmiş mültecileri kimsesiz bırakmayalım. Filistin’deki kardeşlerimizi de dualarımızla kimsesiz bırakmayalım. Bu bizim ruhumuza işlemeli."

Müftü Ali Maraşlıgil, bayramlarda yaşanan trafik kazalarına dikkat çekerek, mutlu günlerin zehir olmaması için sürücülerin trafik kurallarına uymaları tavsiyesinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×