Müezzinoğlu'ndan domuz gribi izahatsı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, domuz gribiyle ilgili son aşamanın ne olduğunu açıkladı.

Müezzinoğlu'ndan domuz gribi izahatsı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü'nün Proje finansman sözleşmelerinin imza töreninin arkasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Müezzinoğlu domuz gribiyle ilgili son evrenin ne bulunduğu yönündeki soru üzerine, "Vaka sayısında bir yükseliş olduğunu süre vakit sizlerle paylaştık. Gerekli bilgilendirmeyi de nerdeyse gündelik denebilecek sıklıkta bilgilendirdik. Özellikle çarşamba günleri, haftalık değerlendirmeleri bakanlığımızın ilgili kurumu nedeni ile yapılacak, yapılmaya devam edilecek. Vakaların hastanelere ve polikliniklere başvuru sayısında bir durağanlaşma ve bir azalış sürecine girdiğimiz gözlemliyoruz son günlerde. Bu manada pik yaptığı, durağanlaştığı ve iniş zamanına geldiğini değerlendiriyoruz. Bilim kurulumuz lazım sıhhat kuruluşlarımızla alınması gereken tedbirlerle ilgili, gerekse kamuoyunu bilgilendirmekle ilgili davamlı çalışmalarını yapıyor ve bilgilendiriyoruz" dedi.

"İSTİRAHATİNE, BOL SULU GIDA ALMASINA AĞARLIK VERMESİNİ ÖZELLİKLE VATANDAŞLARIMIZDAN TALEP EDİYORUZ."

Bakan Müezzinoğlu, "Kamuoyundan dilek ettiğimiz ve tekrarla söylediğimiz burada bunun ilaçla tedavisinin olmadığını bilmemiz. İkincisi; hijyenin birinci derecede mühim olduğunu bilmemiz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklarımıza, kronik rahatsızlığı bulunan hastalarımıza hijyen koşullarında daha dikkatli olmamız gerektiğini, kronik rahatsızlığı bulunan hastalarımızın bu arada ki kronik hastalık tedavilerini duyarlılığı artırmak, dirençlerini düşürecek vaziyetlerden ırak durmaları, grip virüsünü aldığı bu illa H1N1virüsü değil, öteki türler olabilir. Çünkü onu bilmemiz ilk anda mümkündür değil. Ama grip olduğum şüphesini hissettiği andan itibaren de istirahatine, bol sulu besin almasına ağırlık vermesini bilhassa vatandaşlarımızdan, kamuoyunda dilek ediyoruz, istek ediyoruz."

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×