Mostar'daki kaynaşmaya Kayseri harcı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi meslek edindirme ve beceri kursları KAYMEK tarafından Bosna Hersek'in Mostar şehrinde sürdürülen faaliyetler, el sanatları ve meslek öğretme işlevinin yanısıra çok farklı etnik grupların uzlaşma ve kaynaşmasına...

Mostar'daki kaynaşmaya Kayseri harcı
11 Haziran 2014 Çarşamba 13:13

Kayseri Büyükşehir Belediyesi meslek edindirme ve beceri kursları KAYMEK tarafından Bosna Hersek'in Mostar şehrinde sürdürülen faaliyetler, el sanatları ve meslek öğretme işlevinin yanısıra çok farklı etnik grupların uzlaşma ve kaynaşmasına da katkı sağlıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürdüğü bu çalışmaların, gerek Mostar Konsolosluğu gerekse de Dışişleri Bakanlığı tarafından takdirle karşılandığı yazılı bir metinle ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda, Kayseri Büyükşehir Belediyesi KAYMEK tarafından 2006 yılından bu yana sürdürülen el işleri ve meslek edindirme kurslarına Mostar'ın her kesiminden ve tüm etnik gruplarından yüzlerce kursiyerin iştirak ettiğine dikkat çekilerek, kursların bu haliyle katılımcılara el sanatları öğretme işlevinin ötesinde Mostar'daki toplumsal kaynaşma ve uzlaşmaya hizmet etme gayesi taşıdığı da vurgulanıyor.

ÖZHASEKİ'YE TEŞEKKÜR

Türk (Makedonya), Hırvat, Boşnak ve Sırp olmak üzere dört farklı etnik gruptan eğitmenlerin görev yaptığı kursların ayrıca toplumsal yaraları sarma konusunda ortaya koyduğu çabaya da dikkat çekilen yazıda, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek'te meydana gelen sel felaketinden zarar görenler yararına düzenlenen kermesin büyük ilgi gördüğü ve takdirle karşılandığı da ifade ediliyor. Mostar Belediye Başkanı Ljubo Besliç'in de katıldığı kermeste yapılan konuşmalarda ise bu kursların 8 yıldır Mostar'da devam etmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye teşekkür edildiğine vurgu yapılarak, kermeste satılan ürünlerden elde edilen gelirle alınan gıda maddesi, bebek bezi, bebek maması ve temizlik malzemesi'nin yetkililere teslim edildiğine yer veriliyor.

Yazıda ayrıca düzenlenen kermese basının da yakın ilgi gösterdiği belirtilerek Hırvatça yayın yapan Dnevni List Gazetesi'nin haberi ek olarak sunuluyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×