MİT'ten Paris'te 3 kadının öldürülmesiyle ilgili açıklama

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), geçen yıl Paris'te PKK'lı üç kadının öldürülmesiyle ilgili iddiaları yalanladı.

MİT'ten Paris'te 3 kadının öldürülmesiyle ilgili açıklama
14 Ocak 2014 Salı 21:48

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), geçen yıl Paris'te PKK'lı üç kadının öldürülmesiyle ilgili iddiaları yalanladı. MİT'in açıklamasında, “Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayetleriyle Teşkilatımızın kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır.” denildi.

Paris'te üç PKK'lı kadın öldürmekten önceki gün tutuklanan Ömer Güney'e ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı sosyal medyada yayınlanmıştı. Ses kaydında, Ömer Güney'in MİT'çi olduğu belirtilen iki kişiyle Paris'teki cinayet planıyla ilgili konuşmalar yer almıştı. Dün yayınlanan bir belgede ise Ömer Güney'in Sakine Cansız'a suikast yapması için MİT'ten talimat aldığı iddiası yer alıyordu.

MİT'ten yapılan açıklamada, bu iddialar yalanlanarak, yayınların çözüm sürecinde aktif görev alan teşkilatı yıpratma amaçlı olduğu öne sürüldü. MİT'in açıklaması şöyle: “Son günlerde basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan bazı ses kayıtları ve belgeler aracılığı ile Teşkilatımızın Paris'te öldürülen PKK'lılar konusu ile ilişkilendirilmeye çalışıldığı görülmektedir. Söz konusu yayınların, Çözüm Süreci'nde aktif rol üstlenen Teşkilatımızı yıpratmaya ve bu süreçte görev alan personeli deşifre ederek görevlerini yapamaz hâle getirmeye yönelik bir operasyon olduğu değerlendirilmektedir. Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayetleriyle Teşkilatımızın kesinlikle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte söz konusu iddialar ile ilgili iç bünyemizde gerekli idari soruşturma başlatılmıştır. Teşkilatımız 2937 sayılı yasa ile kendisine verilen görevi kanunlar çerçevesinde yerine getirmekte olup, bundan sonra da görevini bu çerçevede sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×