MİT'e sızmayı yalan makinesi engelledi

2014'te Meclis'ten geçen yasayla kullanmaya başladığı yalan makinesi ilk sonuçlarını verdi

MİT'e sızmayı yalan makinesi engelledi
25 Mart 2015 Çarşamba 09:23

Teşkilatın son devirde özellikle; “siber güvenlik”, “kripto analiz”, “haberleşme”, “görüntü ve ses analizi” sahalarında başlattığı atağın neticesinde şekilde alacağı istihbarat uzmanı adaylar, yalan makinesi testine sokuldu.

Teşkilata muhtelif amaçlarla ‘sızmaya’ çalıştığı belirtilen 476 kişi, yalan makinesine takılarak elendi. KPSS soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “1435 şüphelinin bir yapıyla bağlantısı var. Belli bir grup, devlete sızma girişiminde bulunuyor” izahatsını yaptı.

Devletin kritik birimlerine sızmaya çalışanlara karşı MİT, takribî 1 yıldır, “yalan makinesi testini” tesirli biçimde kullanıyor. 17 Nisan 2014’te Meclis’te kabul edilen yasayla kullanılmaya başlanan yalan makinesiyle 2 binin üstünde istihbarat uzmanı aday, güvenlik testinden geçirildi. Adayların 476’sı testi geçemedi ve elendi.

‘PROJE ÇOCUKLAR’ DENİLİYOR

Siber güvenlik ve elektronik istihbarat sahasında atağa kalkan teşkilata bu devirde hummalı referans oldu. İddialara kıyasla “Proje Çocuk” şekilde adlandırılan, geçmişinde hiç bir menfi sicil ya da iz taşımayan, çok çok iyi okullarda okumuş insanlar bu devirde MİT’e yönlendirildi. Bu kişiler, yalan makinesi testine takıldı. Adaylara, enlem bina ve bu binanın hedeflerine ait sorular yöneltildi. hususi teknikle yöneltilen çapraz sorularda, dikkat çekici amaçlarla teşkilata girmeye çalışan adaylar, testi geçemedi.

ÖNLERİNE FORM KONULDU

MİT’in internet sitesine CV gönderen adaylar, görüşmeye çağrıldı ve görüşme öncesi önlerine, “Yalan makinesi testine girmeyi kabul ediyorum” yazan bir form konuldu. Bu formu imzalayıp teste girmeyi kabul edenler ve muvaffakiyetli olanlar ikinci etaba alındı. Yalan makinesi testine girmeyi kabul etmeyenler ise sınava alınmadı. MİT son devirde istihbarat uzmanlarının yanı dizi şu bölgelerde deneyimli arıyor: “Sinyal Analiz ve Uygulamaları Uzmanı, Kripto ve Kripto Analiz Uzmanı, Siber Faaliyetler Uzmanı, Uydu Haberleşme Uzmanı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı, Görüntü Analiz Uzmanı, Görüntü-Ses İşleme Uzmanı, Haberleşme Sistemleri Uzmanı, Yazılım Uzmanı, Haberleşme Yazılımları Geliştirme Uzmanı, Donanım Geliştirme Uzmanı, Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanı, Ağ Yönetim Uzmanı, Sistem Yönetim Uzmanı, Veri Tabanı Yönetim Uzmanı, Bilişim Güvenliği ve İnternet Teknolojileri Uzmanı, Sistem Analizi Uzmanı, Mekanik Sistem Tasarım Uzmanı, Sistem Destek ve Eğitim Uzmanı, Veri İşleme Uzmanı.”

NASIL KULLANILIR?

CLEVE Backster sebebi ile icat edilen yalan makinesi “Polygraph” itinayla seçilmiş sorulara insan beyninin ve vücudunun verdiği tepkileri ölçüyor. Sorgulanacak insana 4-6 tane sensör bağlanıyor. Sensörlerden gelen sinyallerle kişinin, soluk alış hızı, nabzı, kan basıncı (tansiyonu) ve terleme miktarı grafiksel şekilde kayda alınıyor. Testin başında sorulan 3-4 kolay sual ile insanın verdiği tepkiler ölçüldükten sonra gerçek sorular sıralanıyor ve sinyaller kaydediliyor. Bir deneyimli grafikleri devamlı denetim altında tutarak hangi sorularda sinyallerin değiştiğini belirleme ediyor. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme yalan söylemenin ilk belirtileri şekilde kabul ediliyor.

EMNİYETTE SINIRLI SAYIDA

Emniyetin elinde kısıtlı sayıda olan fakat güvenilirliğine ait itirazlar itibarıyla pek kullanılmayan yalan makinesi az da olsa mahkemeler sebebi ile istek edilebiliyor. Makine, yeni yasayla müşterek resmen MİT’in kullanım bölgesine girdi. En çok ABD’de, bilhassa de FBI ve CIA’nın namzet memurlarda kullandığı yalan makinesinin doğru netice oranı yüzde 50 kabul ediliyor. (Habertürk)

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×