banner379

MİT manzaralı teleferiğe ince ayar

Yenimahalle metro istasyonu ile Avrupa’nın en büyük temaparkı Ankapark’a kadar uzanacak teleferik hattının güzergahına MİT ayarı yapıldığı iddia edildi. MİT kampüsünün üzerinden geçmemesi için ilk planda yapılan değişiklikle teleferik...

MİT manzaralı teleferiğe ince ayar
10 Haziran 2014 Salı 12:08

Yenimahalle metro istasyonu ile Avrupa’nın en büyük temaparkı Ankapark’a kadar uzanacak teleferik hattının güzergahına MİT ayarı yapıldığı iddia edildi. MİT kampüsünün üzerinden geçmemesi için ilk planda yapılan değişiklikle teleferik hattının İvedik metrosuyla Ankapark arasına yapılmasına karar verildi.

Habertürk gazetesinde yer alan muhabir İsmail Özyurt imzalı habere göre; Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce, Ankapark ile Yenimahalle metro istasyonu arasında bir teleferik yapılması planlandı. Koruma Kurulu’nca da onaylanan proje, Şentepe-Yenimahalle teleferiğinin devamı olarak düşünülüyordu. Ancak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsünün üzerinden geçen teleferik rahatsızlık oluşturdu ve MİT’in “Yerleşke üzerinden geçmesi riskli” itirazıyla planda değişikliğe gidildi. MİT’in talebini dikkate alan belediye, Şentepe teleferiğinden bağımsız yeni bir proje hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onay alınınca, teleferik İvedik metrosuyla Ankapark arasına kaydırıldı.

Haberde yer alan bilgiye göre, teleferiğin ayakları Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde kaldığı için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nda gündeme geldi ve her iki kurulca kabul edildi. MİT’in, ‘hattın kendi yerleşkesi üzerinden geçtiği için risk oluşturduğuna’ dair itirazı dikkate alınarak proje yenilendi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×