"Mısır’daki idam kararları İhvan hareketini yeraltına indirir"

Mısır’da Minye Ceza Mahkemesi’nin, darbe karşıtı 529 kişi hakkında ‘Şiddete Teşvik’ suçlamasıyla idam cezası kararı verilmesinin yankıları sürüyor.

08 Nisan 2014 Salı 13:58

Mısır’da Minye Ceza Mahkemesi’nin, darbe karşıtı 529 kişi hakkında ‘Şiddete Teşvik’ suçlamasıyla idam cezası kararı verilmesinin yankıları sürüyor. Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Zirve Üniversitesi Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Dede, “Bu kararlar İhvan hareketinin, faaliyetlerini yeraltına indirmelerine sebep olacaktır.” dedi.

Mısır’da yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Dede, “Haklarında idam kararı verilen 529 kişi, Mısır'da yasaklanan İhvan hareketi üyesi olup, bin 200'den fazla Muhammed Mürsi taraftarını kapsayan daha geniş bir davaya bağlı olarak yargılanıyordu. Mahkemenin verdiği karar henüz daha temyizde sonuçlanmış değil. Bu işin bir de temyiz boyutu var. Fakat, temyiz mahkemesinin vereceği sonucu şimdiden kestirmek pek de zor değil. Kararlar siyasi olduğu için temyiz mahkemesi de büyük ihtimalle idam kararlarını bozmayacaktır. Hepimizin bildiği gibi, idam kararı tamamen siyasi kararlar ve siyaseten verilen kararlarda adalet gözetilmez. Adaletin gözetilmediği kararlar da toplum vicdanında kabul edilebilir değildir.” diye konuştu.

“Bu kararlar İhvan hareketinin, faaliyetlerini yeraltına indirmelerine sebep olacaktır.” diyen Dede, “1980'lerden bugüne ciddi bir terör faaliyetine katılmamış olan İhvan hareketi, Mübarek zamanında sınırlı da olsa siyasete katılım fırsatı elde etmiş ve bu tecrübe İhvan’ın aşırılıklarının törpülenmesine ve sistem içi bir hareket olmasına yol açmıştı.” şeklinde konuştu. İdam kararlarının İhvan hareketini daha da marjinalize edeceğini ifade eden Dede, “Potansiyel olarak hareket içindeki şahin kanadın baskın çıkarak hareketi terör olayları içine çekmesine sebep olacaktır. Daha önce meydana gelmiş benzer durumlardan yola çıkarak diyebiliriz ki siyaseten dışlanmış ve haksızlığa uğramış bir hareket, sistem içi olarak varlığını devam ettirmesi mümkün olmayacağından siyaset dışı yollar izleyerek mücadelesine devam edecektir. Bu tür haksız kararların ve baskıların genellikle yol açtığı sonuç sistemden dışlanmışlık ve intikam alma duygusudur.” açıklamasında bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×