Mısır Başkonsolosluğu önünde gazeteci eylemi

Gazeteciler, Mısır'da gözaltında tutulan 4 Al Jazeera muhabirinin serbest bırakılması için Beşiktaş'taki Mısır Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

Mısır Başkonsolosluğu önünde gazeteci eylemi
27 Şubat 2014 Perşembe 14:28

Gazeteciler, Mısır'da gözaltında tutulan 4 Al Jazeera muhabirinin serbest bırakılması için Beşiktaş'taki Mısır Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Topladıkları imzaları Mısır Başkonsolosluğu görevlilerine teslim eden yerli ve yabancı çok sayıda muhabir arkadaşlarının salıverilmesini istedi.

Gözaltında bulunan El Jazeera’nin 4 muhabiri Abdullah Al Shamı, Muhammed Fehmi, Bahir Muhammed ve Peter Greste'nin serbest bırakılmasını talep eden gazeteciler Mısır Başkonsolosluğu önünde toplandı. ‘Gazetecilik suç değildir’, ‘Al Jazeera habercilerine özgürlük’ ‘Freealjstaff’ yazılı pankart açan grup adına açıklamayı Al Jazeera muhabiri Zeynep Özyol yaptı. Basına ve çalışanlarına yönelik baskıların had safhada olduğunu ifade eden Özyol, “Mısır’da muhalif olduğu düşünülen tüm basın kuruluşları kapatılmış, çalışanları da gözaltına alınmış durumda. Bu ülkede bağımsız habercilik faaliyeti sürdüren El Jazeera muhabirleri de bunlardan nasibini aldı. Al Jazeera’nin Kahire merkez bürosu ve diğer bürolar basıldı." dedi.

Kanalın Nairobi muhabiri ödüllü gazeteci Peter Greste’nin de gözaltında tutulduğunu dile getiren Özyol, “Tutuklu bulunan Muhammed Fehmi de hukuksuz uygulamaya karşı 1 aydır açlık grevi yapıyor. Mısır’da yaşanan olayları bağımsız bir şekilde aktaranlara ‘teröre yardım etmek’ suçlaması yöneltiliyor. Hapisteki 4 Al Jazeera muhabiriyle birlikte 6 gazeteci benzer suçlamayla yargılanıyor. Buradan Mısır yönetimine sesleniyor ve ‘Biz gazeteciyiz, terörist değiliz.’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yurt içinde ve yurt dışında çalışan gazetecilerin her zaman arkasında olduklarını ifade eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto gereken her girişimi yapacaklarını söyledi.

Demokrasinin geliştiği medeniyetlerde basının daha geliştiğini aktaran Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak da, “Demokratik standart bu coğrafyaya yaklaşamadı. El Jazeera’de çalışan tutuklu gazeteciler için buradayız. Orada haber alma mücadelesi veriyorlardı. Gözaltına alınan gazetecilerin bir an evvel serbest bırakılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Tutuklu arkadaşlarının özelliklerini tek tek anlatan ve gözaltındakilerin çok profesyonel olduğunu ifade eden Al Jazeera’nin Ortadoğu Bölgesi muhabiri Anita McNaught arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Medya mensupları, gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılması için imzalanan belgeyi Mısır yönetimine verilmek üzere Mısır Başkonsolosluğu yetkililerine teslim etti. Gazeteciler olaysız bir şekilde dağıldı.
CİHAN

Mısır Başkonsolosluğu önünde gazeteci eylemi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×