Minik öğrenciler hayallerindeki şehri kurdu

İstanbul’daki öğrenci guruplarından oluşan Toplumsal Gençlik Hareketi grubu, Ereğli ilçesine gelerek Avrupa Birliği Projesi kapsamında ilköğretim okul öğrencileri ile birlikte maketlerden binalar yapıp şehir kurdu. Amfi tiyatroda başlatılan...

Minik öğrenciler hayallerindeki şehri kurdu
11 Mayıs 2014 Pazar 18:18

İstanbul’daki öğrenci guruplarından oluşan Toplumsal Gençlik Hareketi grubu, Ereğli ilçesine gelerek Avrupa Birliği Projesi kapsamında ilköğretim okul öğrencileri ile birlikte maketlerden binalar yapıp şehir kurdu. Amfi tiyatroda başlatılan etkinlikte kartonlardan yapılmaya başlanan çalışmalarda, küçük öğrencilere üniversiteli büyükleri yardımcı oldu. İlköğretim okulu öğrencileri bir şehirde olması gereken adliye, hastane, polis karakolu, kültür merkezi, parklar, alış veriş merkezi ve ulusal ajans gibi kurumların maketlerini yaptı.

Toplumsal Gençlik Hareketi Lideri Erhan Kaya, etkinliği Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirdiklerini, amaçlarının ise ilköğretim okulu öğrencileri üzerinde hayal güçlerini kullanarak şehir bilincini geliştirmek olduğunu ifade etti. Kaya, konuşmasında, “Toplumsal Gençlik Hareketi diye bir grubumuz var. İstanbul’daki öğrenciler tarafından kurduğumuz bir grup. İstanbul’daki üniversitelerin tamamı bu grubumuzda etkin olarak çalışıyor. Avrupa Birliği projelerinde çalışmaya devam ediyoruz bu süre zarfında. Bu projemizde Ereğlili gençlerle beraber, Ereğli’de, Zonguldak’ta oturan gençler, Ereğli’de ve Zonguldak’ta bir proje yapmak istediler ve biz de gençler olarak bir Avrupa Birliği projesi yazdık. Bu Avrupa Birliği projemizin de konusu tamamen çocuklarla alakalı, şehirleşmeyle alakalı ve demokrasi bilinciyle alakalı. Burada üzerine basmak istediğimiz konu Avrupa Birliği sürecine giderken şehirleşmede çocukların rolü var mı? Şehirleşmede her yerimizde çarpık kentleşme varken çocukların bunda rolü nedir? Çocuklar söz sahibi mi? Çocuklar sokağa çıkabiliyor mu? Parklarda oynayabiliyor mu? Burada tamamen biz maketten bir şehir kuruyoruz.” dedi.

İlkokul öğrencilerine projeyi anlattıklarını belirten Kaya, desteklerinden dolayı Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Barosu, Ereğli Belediyesi ve Zonguldak Belediyesi’ne teşekkür etti. Erhan Kaya, şöyle dedi: "İlk gün tanışma toplantımızı bütün gençlerle beraber ve katılmış öğrencilerle yaptıktan sonra ikinci günümüzde öğrencilerle beraber Ereğli Amfi Tiyatro’da 10 adet meslek çadırı ve bir adet de Avrupa Birliği tanıtım çadırı kurduk. Bu on adet meslek çadırında üniversite öğrencileri, farklı illerden gelen üniversite öğrencileri, Almanya ve İspanya’dan gelen üniversite öğrencileri, Ereğlili ve Zonguldaklı öğrencilere kendi mesleklerini, branşlarını tanıttılar. Avrupa Birliği çadırında da Zonguldaklı yerel halka Avrupa Birliği nedir? Projeleri nedir? Nasıl yapılır? Bu konuda bilgilendirmeler yapıldı. Bir sonraki gün ise Ereğli Belediyesi meclis salonunda çocuklardan bir seçim yaptık. Çocuklar kendi aralarından bir belediye başkanı seçti, meclis üyeleri seçti. Daha sonra biz çocuklara krokiler sunduk. Nasıl bir şehir istiyorlarsa bu krokilerde çocuklar kendileri yaptılar. O krokiyi de bugün hayata geçireceğiz. Öğrencilerimizle beraber şehir nasıl olur? Çocuklar bir şehri kursa nasıl kurarlar? Tamamıyla onların zihin gücüne bırakacağız. Dediğim gibi bütün ortaklarımız ve katılımcılarımız bunlara sadece destek verecekler. Bütün programı öğrenciler yapacaklar. Bir şehirde olması gereken binalar neyse hastane, adliye sarayı, spor tesisleri, Kültür merkezleri, yeşil alana ne kadar önem vermek gerekiyor? Onları tamamen şehir planlama uzmanlığı okuyan arkadaşlarımız, mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği okuyan arkadaşlarımızla beraber tamamen bunlar 7 ayın sonucunda çalışmanın sonucunda hazırlandı. Bir şehirde, bir ülkede nasıl planlama yapılması gerekiyorsa bunlar krokilere döküldü ve öğrencilere eğitimi verildikten sonra uluslararası standartlarda bir şehir nasıl olması gerekiyorsa binalarımız tamamıyla o çerçevede hazırlandı.”

Sabah saatlerinde maketlerden binaları yapmaya başlayan öğrenciler, yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından ortaya çıkan eserlerini amfi tiyatroda sergiledi.

CİHAN

Minik öğrenciler hayallerindeki şehri kurdu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×