Minik Muharrem'in cenazesini 16 km sırtta taşıdılar

Van'ın Gürpınar ilçesine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Yalınca köyü Çeli mezrasında oturan Taş ailesi, rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuklarının, yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götüremedikleri için öldüğünü ileri sürdü.

Minik Muharrem'in cenazesini 16 km sırtta taşıdılar
05 Şubat 2014 Çarşamba 17:33

Van'ın Gürpınar ilçesine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Yalınca köyü Çeli mezrasında oturan Taş ailesi, rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuklarının, yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götüremedikleri için öldüğünü ileri sürdü. Hastalanan çocukları Muharrem Taş'ın ihmalden öldüğünü iddia eden Taş ailesi, Karayolları, sağlık ekipleri ve karakol görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Hayatını kaybeden Muharem'in ailesi tarafından çuvala konulan cenazesi ise sırtta taşınarak mezradan 16 kilometre uzaklıktaki köye getirildi.

Van'ın Gürpınar ilçesine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Yalınca köyü Çeli mezrasında yaşanan acı olay, 4 gün önce meydana geldi. Köye 16 kilometre uzaklıkta bulunan mezrada yaşayan 7 kişilik Taş ailesinin 3 yaşındaki çocukları Muharrem Taş, akşama doğru yüksek ateş ve öksürük şikayetleriyle aniden rahatsızlandı. Aile, mezra yolunun kardan kapalı olması nedeniyle çocuklarını hastaneye götüremeyince, ilgilileri telefonla arayarak yardım istedi. Aile, görevliler gelir umuduyla beklerken, minik Muharrem, gece saat 02.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Taş ailesinin, gece olması ve ağır kış şartları nedeniyle rahatsızlanan çocuklarını yürüyerek mezradan köye indirmeyerek, görevlilerin gelmesini bekledikleri öğrenildi. Aile bunun üzerine durumu, Van'da yaşayan yakınlarına bildirdi. Gece yarısı yola çıkan yakınları, araçlarla sabaha karşı köye, geri kalan ve kapalı olan yolu ise 4 saat yürüyerek mezraya ulaştı. Otopsi işlemlerini yapmak ve suç duyurusunda bulunmak için, minik Muharrem'in cenazesini bir çuvala koyup sırtlarında taşıyan aile, yine yürüyerek 16 kilometre uzaklıktaki Yalınca köyüne geldi. Daha sonra bir araca konulan cenaze, Yüzüncü Yıl üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde otopsisi yapıldıktan sonra Van'daki Şabaniye Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Şabaniye'deki taziye evinde açıklama yapan Muharrem'in amcası Abdurahman Taş Cenazenin çuval içinde sırtta taşınmasını cep telefonuyla fotoğrafladığını söyledi. 3 yaşındaki yeğenini ihmal sonucu kaybettiklerini aktaran Taş, şunları söyledi: "Yeğenim rahatsızlanınca ağabeyim yardım için yetkilileri arayarak yardım istemiş. Fakat hiç kimse ilgilenmedi. Yeğenimin ölüm haberini gece yarısı aldık. Köye kadar arabayla, daha sonraki yolu da yürüyerek mezraya ulaştık. Ölen yeğenimi çuvala koyup ailesiyle birlikte tekrar karlı yollardan geçerek önce köye, ardından da bir araçla Van'a geldik. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Çünkü bu ölümde herkesin suçu var. Eğer zamanında müdahale etselerdi belki yeğenim ölmeyecekti. Eğer yine bize yardım eden olsaydı hastaneye götürselerdi, orada ölseydi Allah'ın takdiri yapacak bir şey yok diyecektik. Ama burada büyük bir ihmal var. Biz sorumlu olan herkesten şikayetçiyiz. Yeğenimin cenazesini bile biz o yollardan yürüyerek akrabalarla birlikte getirdik. Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz." CİHAN

Minik Muharrem'in cenazesini 16 km sırtta taşıdılar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×