Mimarlar Odası Samsun Şubesi: Mahkeme kararı uygulanmıyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, deniz kenarına inşa edilen Sheraton Oteli hakkındaki imar planının iptali için açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek, "Mahkeme kararı uygulanmıyor, bu durumu fotoğraflarla tes.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi: Mahkeme kararı uygulanmıyor
24 Ocak 2014 Cuma 19:43

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, deniz kenarına inşa edilen Sheraton Oteli hakkındaki imar planının iptali için açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek, "Mahkeme kararı uygulanmıyor, bu durumu fotoğraflarla tespit ederek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk." dedi.

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, yaptığı açıklamada, deniz kenarına inşaat çalışmaları devam eden Sheraton Oteli ve kıyı kenar çizgisi hakkında açtıkları dava hakkında bilgi verdi. Sheraton Otel'in bulunduğu alandaki kıyı kenar çizgisinin 2009 yılında değiştirildiğini anlatan Mimarlar Odası Şube Başkanı Özçelik, "2009 yılında kıyı kenar çizgisi, Samsun Serbest Bölge'yi ve liman mendireğini içeriye alacak şekilde değiştirildi ve dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandı. Kıyı kenar çizgisinin iptali için 28 Ocak 2010 tarihinde dava açtık. İdare Mahkemesi tarafından 'Mimarlar Odası kıyı kenar çizgisinde taraf değildir ve dava açamaz' denilerek, başvurumuz reddedildi. Bu kararı temyiz ettik, Danıştay, 31 Ocak 2013 tarihinde başvurumuz üzerine karar düzeltme kararı verdi. Bakanlık itiraz etti. Karar düzeltmesine yapılan itiraz reddedilecek herhalde. Kıyı kenar çizgisi davasının yeniden başlayacağını umuyoruz." diye konuştu.

Söz konusu bölgede kıyı kenar çizgisinin iptal edilmesi durumunda kıyı kenar çizgisinin Atatürk Bulvarı kenarı olarak
belirlenebileceğini söyleyen Mimarlar Odası Şube Başkanı Selami Özçelik, "Eski fotoğraflarında böyle. 1947 yılında yapılan kadastral paftaların yeri belli. Bu haritalar mahkemeler tarafından dikkate alınacaktır. Eğer bu düzenleme yapılırsa Sheraton Otel denizle kıyı kenar çizgisi arasında kalacak." şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin, kıyı kenar çizgisi davası sonuçlanmadan söz konusu alanda imar planı değişikliği yaparak Sheraton Otel'in yapılmasına olanak sağladığını öne süren Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar planı değişikliği ile özel ayrıcalıklı haklar verildi. Bu nedenle dava açtık. Açtığımız davanın boşa düşmesi için yeni küçük bir imar planı yapılarak Sheraton Otel'e ruhsat verdiler. O dava sonuçlanmadı, yeni plan verildiği için dava düşecek. Yeni imar planına 2013 yılında dava açtık, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Büyükşehir Belediyesi, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması için Bölge İdare Mahkmesi'ne başvurdu, mahkeme belediyenin talebini reddetti ve kararı onayladı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi, ancak çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, bu süreç devam ederken, otelin yapılaşma haklarını düşüren bir düzenlemeyi içeren yeni bir imar planı değişikliği yaptı. Bu teklife itiraz ettik, reddedildi. Bu karardan sonra yeni ruhsat verecekler, onun da iptali için dava açacağız. Yasalara aykırı binaya göre tersinden imar durumu yapıldı. Buna göre ruhsat verecekler. Mahkeme kararı uygulanmıyor, fotoğraflarla durumu tespit ederek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk." ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×