Milyonlarca öğrenci ders başı yaptı

Yarıyıl tatili bugün sona erdi. Kar tatili ve terör olaylarının yaşandığı şehirler haricindeki milyonlarca öğrenci bugün ders başı yaptı

Milyonlarca öğrenci ders başı yaptı
07 Şubat 2016 Pazar 09:30

Yarıyıl tatilinin ardından, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen, bugün eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başlıyor. 

Okul öncesinde 1 milyon 181 bin 143, ilkokulda 5 milyon 360 bin 703, ortaokulda 4 milyon 873 bin 431, orta öğretimde 4 milyon 244 bin 699 öğrenci ile açık öğretimde okuyanlar da dahil olmak üzere 17 milyon 535 bin 236 öğrenci ve 985 bin 362 öğretmenin, 25 Ocak'ta başlayan yarı yıl tatili, bugün sona erdi. 

İkinci dönemle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı organizasyonunda 2011 yılından beri yürütülen Okul Sütü Programı da başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılacağı Okul Sütü Programının açılış töreni Ankara'da yapılacak. Bakan Avcı ve Bakan Çelik, programda, öğrencilere süt dağıtacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ihaleye esas verilerine göre 33 bin 736 okulda 6 milyon 12 bin 130 öğrenciye süt dağıtılması için planlama yapıldı.

Okul Sütü Programı kapsamında, resmi-özel anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak.

Eğitimin ikinci yarı yıl dönemi, 17 Haziran Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

YENİ DÖNEMDE UYKU DÜZENİNİ SAĞLAMAK İÇİN VELİLERE TAVSİYELER

Sömestr tatili, her ne kadar yaz tatiline kıyasla çok kısa olsa da, dinlenmemiş ve iyi bir tatil geçirmemiş öğrencinin okula yeniden uyumu uzun zaman alabiliyor. Özellikle sınava hazırlanan ergenlik dönemindeki çocukların ara tatil dönemi daha sıkıntılı geçiyor. Bu yüzden ebeveynlerin çocukla iletişim kurarken suçlayıcı veya öğüt verici tarzda konuşmaktan uzak durmaları büyük önem taşıyor.

Yarıyıl tatili, önümüzdeki pazartesi sona eriyor. Milyonlarca öğrenci, hafta başında yeniden ders başı yapacak. Uzman Klinik Psikolog Yekta Korkmaz, okula yeniden adaptasyon sağlanmasında çocuğun tatilini nasıl geçirdiği sorusunun önem kazandığını vurguladı. Ailenin tatilde çocuğa derslerini çalışmasına yönelik çok baskı yapmasının negatif etki yapacağını belirten Korkmaz, “Tatilde yeterince dinlenmiş, gezmiş, tatil yapmış, uykusunu almış öğrenci okula kısa sürede uyum sağlar. Dinlenmemiş ve iyi bir tatil geçirmemiş öğrencinin okula uyum süreci ise daha uzun zaman alabilir” dedi. Psikolog Yekta Korkmaz, okula dönüş dönemiyle ilgili ebeveynlere önemli tavsiyeler verdi:

UYKU DÜZENİNİ YENİDEN PLANLAYIN

Tatil zihnin ve bedenin yenilenmesi için iyi bir fırsattır. Bu nedenle yeni bir eğitim dönemine dinlenmiş ve kendini yenilemiş olarak başlamak çok önemlidir. Tatil son günlerinde çocukların okula yeniden hazırlanması için çocuğun uyku düzeninin ve ders çalışma düzenin yavaş yavaş yeniden planlanması gerekmektedir.

OKULUN AÇILACAĞINI SÜREKLİ HATIRLATMAYIN

Okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine yeniden hazırlamak lazımdır. Ancak onlara bir hafta önceden “okullar açılıyor” diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmaktan da uzak durulmalıdır. Çünkü çocuklar zaten okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkına varırlar. Bu nedenle sürekli okul konusunu açmak ve sorumluluklarını hatırlatmak, tatilin tadını çıkarmalarına engel olduğu gibi okuldan soğumalarına da neden olabilir.

TATİL SONRASI GEVŞEME HALİ DOĞAL

Çocuklarda genellikle tatil sonrası bir gevşeme olması, çok doğal bir durumdur. Çocuğunuz okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabilir. Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz. Ayrıca bu dönemde çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Ders çalışmaları dışında oyun oynamalarına ve hobilerini yapmalarına da fırsat vermelisiniz.

ÖĞRETMENİNE TESLİM EDİP OKULDAN AYRILIN

Tatil sonrası okulun ilk günlerinde çok küçük yaş grubundaki çocuklar okula alışmada zorluk çekebilirler. Anne-babalarının çocuklarıyla birlikte okula gidip sınıfta veya salonda bulunmaları, onların okula alışmasını güçleştiren bir faktördür. Bu yüzden ebeveynlerin önceden çocuklarıyla konuşarak okula gitmelerinin önemini uygun bir dille anlatmaları gerekir. Çocuğu öğretmenine teslim ettikten sonra okuldan hızlı bir şekilde beklemeden ayrılmak uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Daha sonra gerekirse öğretmeniyle iletişime geçerek çocuğun duygu durumuyla ilgili bilgi alınabilir.

KARARLI İFADELERLE İKNA EDİN

Çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa, ona herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz. Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca sözlerinizin, davranışlarınızın tutarlı ve kararlı olması da o denli önemlidir.

HAYATINA EĞLENCELİ AKTİVİTELER EKLEYİN

Sonuçta onun bir 'çocuk’ olduğunu, oyuna ve eğlenceye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun ders çalışmak dışında oyun oynamasına da fırsat verin. Onu özellikle dışarıda arkadaşlarıyla oynaması için motive edin.

Özellikle sınava hazırlanan çocukların ara tatil dönemi daha sıkıntılı geçer. Sınav dönemi yaklaştıkça daha gergin ve stresli olurlar. Anne babalar özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarla iletişim kurmakta çok zorluk çekerler, paylaşımlarının azalmasından yakınırlar. Çocuklar ise ebeveynlerinin sürekli onlara ders çalışmaları yönünde baskı yapmalarından şikayet ederler.

ONUNLA İŞBİRLİĞİ YAPIN

Ergenlik dönemi başlı başına çok sancılı bir dönemdir. Bu dönemde çocukla iletişim kurarken suçlayıcı veya öğüt verici tarzda konuşmak aradaki iletişim problemini daha çok arttırır. Çocukla işbirliği yapılmalı, onun tarafından bakmaya çalışılmalı, yapıcı olarak çocuğun motive olması sağlanmalıdır.

Çocuğu duygusal olarak çıkmaza sokacak söylem ve yaptırımlardan kaçınılmalı, çocuğa koşulsuz sevgi verilmelidir. Zira her başarı hikâyesinin arkasında iyi iletişime sahip olan bir aile olduğu görülmektedir. Tatil dönemleri, çocukla iletişimi arttırmak için iyi bir fırsat olabilir. Bu zamanlarda fırsat buldukça ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte herkesin seveceği etkinlikler yapmaları hem çocuğu mutlu eder hem de ailecek güzel zaman geçirmeyi sağlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×