Milli tankta geri sayım

İlk prototipi 2012 yılında üretilen Milli Tank Projesi ‘Altay', 2016 yılının sonunda kullanıma hazır konuma gelecek.

Milli tankta geri sayım
03 Mart 2015 Salı 22:00

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, dünyada pazarı eksilmeyen savunma sanayisinde Türk kuruluş ve mühendislerin söz sahibi olmasının gurur veren olduğunu söyledi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Türk Ana Muharebe Tankı ihtiyacının memleket içi geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. nedeni ile üretilecek bulunan ‘Altay’ için çalışmalar sürüyor. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a Milli Tank Projesi Altay meselesi için bilgi veren Otokar Sakarya Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Serdar Görgüç, Milli Tank Altay’ın 2016 yılının sonunda hazır pozisyona geleceğini söyledi.

Vali Coş ise, "Savunma araçlarının Türkiye’de üretilmesi özlemini çektiğimiz bir durumdur. Kıbrıs Barış Harekatı esnasında ülkemize konulan silah ambargosu üstüne kocaman zorluklarla karşılaştığımız ortadadır. Dünyada pazarı eksilmeyen savunma sanayisinde Türk kuruluş ve mühendislerinin söz sahibi olması gurur vericidir. Projede emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Görüşmenin sonunda Otokar Fabrikası Genel Müdürü Görgüç nedeni ile Vali Coş’a Milli Tank Altay’ın maketi armağan edildi. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×