Milli tankın motoru da yerli olacak

Türkiye kendi tankını, tank motorunu ve transmisyonunu üretecek.

Milli tankın motoru da yerli olacak
17 Mart 2015 Salı 19:07

Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Albayrak, Türkiye'nin kendi tankını, tank motorunu ve transmisyonunu üreteceğini belirterek, "Tanklar ve üretilecek aksamlar vatan dışına da satılabilecek. Bu karar Milli Savunma Bakanlığının uhdesinde olacak" dedi.

Albayrak, AA muhabirine yaptığı izahatda, ALTAY tanklarının motor ve transmisyonunun imal edilmesine yönelik Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'ne ait değerlendirmelerde bulundu.

Projeyle, Türkiye'de imal edilen ALTAY tanklarının motor ve transmisyonunun 5 yıllık devir sonunda yerli şekilde kullanıma sunulacağını dile getiren Albayrak, şöyle konuştu:

"Böylece Türkiye kendi tankını, tank motorunu ve transmisyonunu üretmiş olacak. Milli Savunma Bakanlığının arzuları doğrultusunda tank motoru ve transmisyonu üreteceğiz. İlk sene için takribî 30 tank motoru ve şanzuman üretimi öngörülüyor. Daha sonraki yıllar için bu sayı yükseltilecek.

İhale süreci takribî 3-4 yıldır devam ediyordu. Bu süreç sonunda (TÜMOSAN) fabrikasına bu tank motorunu ve transmisyonunu yapmak nasip oldu. Bizim için iri bir gurur vesilesi olacak."

Yerli savunma sanayii ürünlerinin ihracatının da gündeme geleceğini anlatım eden Albayrak, "Tanklar ve üretilecek aksamlar vatan dışına da satılabilecek. Bu karar Milli Savunma Bakanlığının uhdesinde olacak. Dışarıdan gelen istek doğrultusunda bizden de üretim istenirse üretimde bulunup bu sürece katkıda bulunacağız" dedi.

"Türk iş adamlarının yapamayacağı iş yok"

Türkiye'nin varlıklı naturel kaynakları bulunmadığını, en iri zenginliğinin insan kaynağı olduğunu vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Müteahhitlikte dünyanın ön sıralarındayız. Türk milleti, Türk müteahhidi ve iş adamlarının yapamayacağı iş yok. Biz buna inanmış kişileriz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar geldiğimiz etaplarda bunu gösterdik. Ben makine mühendisi ve ya işletmeci değilim ama bir fazla aşırı sektörde fazla aşırı muvaffakiyetli olduk. Traktör, motor meselesi için muvaffakiyetli olup, Türkiye'nin son 10-12 yılda dünyada almış bulunduğu mesafenin inşallah 10 sene sonra da fazla aşırı daha iyi noktalara istikbaline inanıyorum.

Çok güvenli, istikrarlı bir hükümetimiz var. Çok güvenli bir ekonomimiz var. Dünya ekonomileri iri krizlerden geçti ama Türk ekonomisi bu krizlere antrenmanlı. Çok kısa zamanda ve hasarsız atlattık. 'Teğet geçti' dediler ya hakikaten teğet geçti. Komşularımız, her yer ateş altında ama Türkiye ve türkiye fazla aşırı şükür ayakta."

Türkiye'nin diri bir memleket olduğunu ve ciddi kültürel zenginlikleri bulunduğunu dile getiren Albayrak, bu zenginliklerin birlikte endüstri zenginliğinin de olması gerektiğini kaydetti.

Ar-Ge desteklerine övgü

Devletlerin, Avrupa ve dünyada sanayicilere fazla aşırı iri destekler verdiğine belli eden Albayrak, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ar-Ge'ye eskiden 1 lira harcıyorsa şu anda bin lira Ar-Ge teşviki veriyor. Ar-Ge'lerimiz mevcut bunların yüzde 50-60'ını devlet destekliyor. Çok iri destek var. Bu destekleri bireyler alınca çalışıyorlar. Sektörü geliştirmek sırf sanayicinin elinde değil. Devletin de bu Ar-Ge'leri desteklemesi gerekiyor, bu sayede de endüstri gelişiyor.

Yeni savunma sanayii projeleri ve yerli araba üretimi meselesi için da değerlendirmelerde olan Albayrak, "Bu çalışmalar fizibilitesiz, altyapısız olmuyor ama bugün traktör üreten bir şirket kamyon da araba de üretebilir. Sonuçta bu işin altyapısını, fizibilitesini hazırladıktan sonra bunlar değerlendirilir. TÜMOSAN'ı satın aldığımız süre 1980 teknolojisindeydi ama bugün Avrupa'nın en üstün teknolojisi, en çağdaş motoru bizde şu anda" dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×