Milletvekili Şeker: Sanayideki büyük yangına karşı iyi organize olunamadı

CHP Gaziantep Melletvekili Mehmet Şeker, 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde dün çıkan fabrika yangını ile ilgili olarak, “Bu son derece üzücü olayla, organize sanayi bölgemizin çok yüksek riskli yangınlara karşı iyi organize olamadığı ortaya...

Milletvekili Şeker: Sanayideki büyük yangına karşı iyi organize olunamadı
01 Temmuz 2014 Salı 13:28

CHP Gaziantep Melletvekili Mehmet Şeker, 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde dün çıkan fabrika yangını ile ilgili olarak, “Bu son derece üzücü olayla, organize sanayi bölgemizin çok yüksek riskli yangınlara karşı iyi organize olamadığı ortaya çıktı.” dedi.

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Özkaplan halı fabrikasında çıkan yangınla ilgili inceleme ve değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Mehmet Şeker, organize sanayi bölgesinin çok yüksek riskli yangınlara karşı iyi organize olamadığını söyledi. Petrol türevlerinin kullanıldığı işyerlerinin çok yüksek yangın yükü olan yapılar olarak nitelendirildiğinin altını çizen Şeker, “Gelişmiş ülkelerde, bu tür işyerlerinde fabrikanın yakınındaki stratejik konumlara kimyasal söndürücüler yerleştiriliyor. Organize sanayi bölgeleri de havadan söndürme, köpüklü söndürme araç ve teçhizatlarına sahiptir. Bizim organize sanayi bölgesi ise bu anlamda sınıfta kaldı. Organize sanayi bölgemizin iyi organize olamadığını böylesine elim bir olayla öğrenmek de ayrıca üzüntü verici.” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ OLAN RİSKİ YÖNETMEK

Krizlerin bir şekilde yönetildiğini önemli olanın ise riskleri yönetmek olduğunu hatırlatan Şeker şunları söyledi: “Sahipleri ve yöneticileri açısından 20-25 yıllık emeğin, çalışanlar açısından ekmek teknelerinin, ekonomimiz açısından milyonlarca doların, ülke açısından milli servetlerimizden birinin küllere dönüşmesi söz konusu. Dünkü yangın krizi her şeyin kül olmasıyla sona erdi. Yani krizleri öyle ya da böyle sonlandırıyorsunuz. Ancak risk yönetimine önem verilseydi fabrikadan kül yerine daha çok şey kalırdı.”

Can kaybı yaşanmaması dışında her yönüyle çok üzücü olan fabrika yangınından yeterli ders çıkarılırsa bu tür olayların bir daha yaşanmamasının sağlanacağını kaydeden Şeker, petrol türevleri kullanan fabrikalarının, bu fabrikaların yer aldığı organize sanayi bölgelerinin sıradan yangınlar için değil çok yüksek riskli yangınlarla etkili mücadele edecek araç, teçhizat ve personele acilen sahip olmasının zorunlu olduğunu vurguladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×