Milletvekili Şeker: Halk Bankası düşük tirajlı gazetelere neden reklam veriyor?

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a kamu kuruluşlarının reklam verirken bazı medyaya imtiyaz tanıdıklarına yönelik soru önergesi verdi.

Milletvekili Şeker: Halk Bankası düşük tirajlı gazetelere neden reklam veriyor?
24 Ocak 2014 Cuma 15:58

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a kamu kuruluşlarının reklam verirken bazı medyaya imtiyaz tanıdıklarına yönelik soru önergesi verdi. Şeker, özellikle son yıllarda kamu kuruluşlarının reklamı, bazı imtiyazlı medya kuruluşlarına kaynak aktarmak, maddi destek sağlamak için kullandıklarını söyledi.

CHP Milletvekili Mehmet Şeker, özellikle son yıllarda kamu kuruluşlarının reklamı, bazı imtiyazlı medya kuruluşlarına kaynak aktarmak, maddi destek sağlamak için kullandıklarını açıkladı. Şeker, “Halk Bankası A.Ş.’nin yüksek oranda reklam verdiği gazetelerin tamamına yakınının tiraj payı yüzde 5’in altındadır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi veren Milletvekili Şeker, firmaların, kurumların ürettikleri mal ve hizmetlerin satışını artırmak için reklamı yazılı, görsel ve işitsel medya aracılığıyla yoğun bir şekilde kullandıklarını hatırlattı.

HÜKÜMET YANDAŞLIĞI, REKLAM ALMADA KRİTER Mİ?

Reklamın amacına ulaşabilmesi, yani üretilen mal veya hizmetin satışını artırması için de tiraj payları, izlenme veya dinlenme oranları yüksek olan medya kuruluşlarının seçilmesi gerektiğini ifade eden Şeker, “Ancak, özellikle son yıllarda kamu kuruluşları reklamı asıl amacı dışında, bazı imtiyazlı medya kuruluşlarına kaynak aktarmak, maddi destek olmak için kullanmaktadırlar. Tiraj payı ya da izlenme ve dinlenme oranları çok düşük medya kuruluşlarına oldukça yoğun reklam verilmesi bunun bir göstergesidir.” şeklinde açıklamalara yer verdi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin yüksek oranda reklam verdiği gazetelerin tamamına yakınının tiraj payının yüzde 5’in altında olduğunu kaydeden Şeker, hükümet yanlısı yayın yapmanın bankanın reklam verirken kullandığı bir kriteri olup olmadığını sordu.

Şeker konuya ilişkin olarak şu sorulara cevap istedi:
“1 Ocak – 31 Aralık 2013 arasında, T. Halk Bankası A.Ş.’nin TV kanallarındaki reklam ve sponsorluk kullanımlarının tarihleri, süreleri, bu TV kanallarının adları, izlenme payları ve reklam/sponsorluk için yapılan harcamanın miktarı nedir?
1 Ocak – 31 Aralık 2013 arasında, T. Halk Bankası A.Ş.’nin radyo kanallarındaki reklam ve sponsorluk kullanımlarının tarihleri, süreleri, bu radyoların adları, dinlenme oranları ve reklam/sponsorluk için yapılan harcamanın miktarı nedir?
1 Ocak – 31 Aralık 2013 tarihleri arasında, T. Halk Bankası A.Ş. hangi gazeteye kaç adet reklam vermiştir, bu reklamlar için ne kadarlık ödeme yapmıştır?
Bu gazetelerin reklamın verildiği tarihteki tiraj payları nedir?
T. Halk Bankası A.Ş.’nin reklam vereceği yazılı, görsel ve işitsel medya kuruluşlarını seçerken kullandığı kriterler nelerdir?
Bu kriterler arasında “hükümet yanlısı yayın yapıyor olmak” yer almakta mıdır?
T. Halk Bankası A.Ş.’nin düşük tirajlı ya da izlenme/dinlenme oranı açısından oldukça düşük olan gazete, TV ve radyolara reklam vermesinin, diğer taraftan yüksek tiraj, izlenme ve dinlenme oranı olan medya kuruluşlarına hiç reklam vermemesinin nedeni nedir?” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×