Midesini küçültüp, 6 ayda 250 kilodan 155 kiloya düştü

Konya’da mide küçültme ameliyatı olan 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Şükran Kutlu, 6 ayda 250 kilodan 155 kiloya düşmeyi başardı. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda başarılı bir mide küçültme ameliyatı...

Midesini küçültüp, 6 ayda 250 kilodan 155 kiloya düştü
30 Nisan 2014 Çarşamba 13:38

Konya’da mide küçültme ameliyatı olan 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Şükran Kutlu, 6 ayda 250 kilodan 155 kiloya düşmeyi başardı. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda başarılı bir mide küçültme ameliyatı geçiren Kutlu, ameliyat sonrasında yeniden hayata döndüğünü ifade ederek "Hayatım artık eskisine göre çok daha güzel oldu. Bundan sonra her şey daha da düzelecek." dedi.

Uzun yıllar yaptığı diyetlerden fayda görmeyen ve kilolarından duyduğu rahatsızlığı dayanılmaz noktaya ulaşan 46 yaşındaki Şükran Kutlu, SÜ Selçuk Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Muayene ve tetkiklerin ardından Genel Cerrahi Anabilim Dalı ekiplerince ameliyat edilmesi kararlaştırılan Kutlu'nun midesi küçültüldü. Ameliyat öncesi 250 kilo olan Şükran Kutlu, ameliyat sonrası aradan geçen 6 ayda 95 kilo vererek 155 kiloya indi.

Ameliyatı gerçekleştiren Selçuk Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kafalı, "Hastamız 6 ay önce aşırı kiloları nedeniyle yürüyememe, nefes alamama, solunum problemleri ve yüksek tansiyon şikayetleriyle bize başvurdu. Hastamıza halk arasında ‘kapalı ameliyat’ olarak bilinen laparoskopik ameliyat yöntemini uyguladık. Özel cihazlarla karının içine girilen borularla bu ameliyatı gerçekleştirdik. Açık ameliyatta gerçekleştirilen tüm işlemleri laparoskopik cihazlarla yapabiliyoruz. İşte bu yöntemle hastamızın midesini küçülttük ve bağırsaklarda yeni bir yol düzeni oluşturduk. Bu müdahale ile midenin hacmi küçültüldü ve gıdaların emilimini azaltıldı. Böylelikle kişinin yemek yeme kapasitesini kilolu olmayan bir kişinin yiyebileceği miktara getirildi. Hastamız da yavaş yavaş kilo vermeye başladı." dedi.

"HAYATIM ESKİSİNDEN ÇOK DAHA GÜZEL"

Aşırı kilolarından dolayı büyük sıkıntılar yaşadığını ve hayata küstüğünü anlatan Şükran Kutlu, “Ameliyattan önce odaya kapanmıştım, kimseyle görüşmüyordum, yaklaşık 3 senedir dışarı çıkmıyordum, gün yüzü görmüyordum. Kilo almaya başladıktan sonra hiç bir fotoğraf dahi çekilmek istemedim. Nefes almakta zorlanıyordum, boynum kapandığı için geceleri uyku uyuyamıyordum. Şimdi çok mutluyum, hayata döndüm. Kendimi çok iyi ve sağlıklı hissediyorum. Artık dışarı çıkıyorum, merdivenden inebiliyorum. İşlerimi kısmen de olsa yapabiliyorum. Hayatım artık eskisine göre çok daha güzel oldu. Bundan sonra daha da düzelecek inşallah. Tüm doktorlarıma ve hastane personeline teşekkür ediyorum. Beni tekrar yaşama döndürdüler.” dedi.

Eşini bu zorlu süreçte yalnız bırakmayan Mustafa Kutlu ise, “Eşim aşırı kiloluydu, bir diğer deyişle obezdi. Selçuk Tıp Fakültesi'ne gelmeden önce pek çok yere başvurduk ama sonuç alamadık. 6 ay önce buraya geldik. Eşim mide küçültme ameliyatı oldu. Ameliyatı oldukça başarılı geçti ve eşim eski sağlığına yavaş yavaş kavuşmaya başladı. Artık kendi işlerini kendi yapabiliyor, yürüyebiliyor, çok mutluyum. Sağlık her şeyden daha önemlidir." dedi.

CİHAN

Midesini küçültüp, 6 ayda 250 kilodan 155 kiloya düştü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×