Midesindeki tümör laparoskopik ameliyatla çıkarıldı

İzmir’de kontrol amacıyla yaptırdığı mide endoskopisi sonucu tümör saptanan bir kişi, laparoskopik (kapalı) ameliyatla kısa sürede iyileşti.

Midesindeki tümör laparoskopik ameliyatla çıkarıldı
21 Ocak 2014 Salı 10:23

İzmir’de kontrol amacıyla yaptırdığı mide endoskopisi sonucu tümör saptanan bir kişi, laparoskopik (kapalı) ameliyatla kısa sürede iyileşti. Ev hanımı olan 56 yaşındaki Dilek Ustaalioğlu, geçen hafta rutin tetkiklerini yaptırmak için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Endoskopi sonucunda midesinde, nadir görülen 4 santimetrelik bir tümör tespit edilen Ustaalioğlu, hemen ameliyata alındı. Laparoskopik yöntemle midesindeki tümör çıkarılan hasta, iki gün sonra taburcu edildi.

Tedaviyi yapan ekibin başkanı olan Başhekim Prof. Dr. Gökhan Akbulut, bu tür mide ameliyatlarının Türkiye'de nadir olduğunu söyledi: “Hastamızda, tesadüfen yaptırdığı mide endoskopisinde ortaya çıkan ve nadir görülen bir çeşit mide tümörüyle karşılaştık. Çapı 4 santimetre olan ve stromal olduğunu düşündüğümüz tümörden, yaptığımız tetkiklerde kesin sonuç elde edemedik. Hastamız, teşhisin tam konulamaması sebebiyle stres içindeydi. Açık ameliyat yapmak, kitle iyi huylu ise gereksiz büyüklükte bir ameliyat olacaktı. Bu sebeple kitleyi kapalı ameliyat yöntemiyle etrafındaki sağlam mide dokusuyla birlikte çıkarmaya karar verdik.”

Türkiye'de ve bütün dünyada ileri laparoskopik cerrahi teknikler arasında kabul edilen ameliyatlardan birini hastanelerinde yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başhekim Akbulut, hastanın hem teşhisini hem de büyük ihtimalle tedavisini, daha az invazif bir yöntemle sağladıklarını, ameliyattan iki gün sonra taburcu olduğunu ve kontrollerinin de iyi çıktığını bildirdi. Laparoskopik ameliyatların avantajlarını da değerlendiren Prof. Dr. Akbulut hastanede kalış süresini kısaltması, ameliyattan sonraki ağrı miktarını azaltması, kozmetik sonuçlarının iyi olması, ayrıca fıtık ihtimalini azaltması sebebiyle tercih edilebileceğini belirtti.

Hasta Dilek Ustaalioğlu da, “Midemde tümör olduğunu öğrendim. Doktorum, hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Kapalı yöntemle ameliyatımı yaptılar. Çok korkmuştum ama iki gün sonra taburcu oldum. Şu an gayet iyiyim. Doktoruma ve bütün ekibe teşekkür ederim.” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek ise, “Ülkemizde nadir yapılan ve ileri teknik, beceri ve tecrübe gerektiren bu tür ameliyatların, hastanelerimizde ve dünya standartlarında yapılıyor olması bizleri gururlandırmaktadır.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×