MHP Kırşehir adayı Ekici: Ahikart ile fakirin yanında olacağız

MHP Kırşehir Belediye başkan adayı Arif Ekici, seçilmeleri halinde uygulamaya koyacakları Ahikart ile yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünün güleceğini söyledi.

MHP Kırşehir adayı Ekici: Ahikart ile fakirin yanında olacağız
14 Mart 2014 Cuma 15:48

MHP Kırşehir Belediye başkan adayı Arif Ekici, seçilmeleri halinde uygulamaya koyacakları Ahikart ile yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünün güleceğini söyledi.

Sosyal yardımlaşmanın toplumumuzun olmazsa olmaz hasletlerinden biri olduğunu söyleyen MHP adayı Arif Ekici, “Ancak son yıllarda bu hasletimizle ilgili büyük sıkıntılar var. Yapılan yardımlar karşılığında diyet isteme mantığıyla yapılmaya başlandı. Yardım yapılıyor fakat karşılığında insanlara 'beni tercih et' ya da 'bana oy ver' mantığıyla yaklaşılıyor.” dedi.

MHP adayı Ekici, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milletimizin binlerce yıllık tarihinde garibanımız, muhtacımız her zaman olmuştur. Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma devlet kurumlarınca, şahıslarca hep incitmeden yapılmaya gayret edilmiştir. Dinimizin, yapılan yardımların gizli yapılması, sağ elin verdiğinden sol elin haberi olmaması gibi emirleri çoktur. Ama son senelerde özellikle global güçlerin farklı ülkelerde uyguladığı projeler ülkemizde uygulanmaya başlandı. Zengin hükümet eliyle daha zengin, fakir daha fakir hale düşürüldü. Milli hasıladan kişi başına düşen pay artmış gibi görünmesine rağmen insanlarımız fakirleşmeye devam etti. Fakirleşen insanlara devlet eliyle verilen sosyal yardımlar artırıldı."

Anayasaya göre sosyal bir devlet olan Türkiye'nin, fakirine, muhtacına yardım etmesinden doğal birşey olmadığını belirten Ekici, "İtirazımız bu yönde değil. Zamanla yapılan sosyal yardımların hükümet eliyle yapıldığı algısı oluşturuldu. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız hükümete oy vermezse, hükümet iktidardan giderse yardımlar kesilecek diye kamuoyu faaliyetleri yürütüldü. Beytülmaldan verilenler bir zümrenin tekelinde ve bu zümrenin himmetiymiş gibi gösterildi. Yapılan yardımlar verilirken medyayla, gazetelerle toplumun gündeminden düşürülmedi. Muhtaçların aldığı yardımlar rencide edici şekilde dağıtıldı. Dinimizin, kültürümüzün yardımın gizli yapılması, muhtaçların rencide edilmemesi ilkesi çiğnendi. Bu yapılanlar sadece hükümet tarafından ülke yönetiminde değil yerel yönetimlerde de aynı şekilde uygulandı." diye konuştu.

Ekici AhiKart’ın uygulaması şöyle anlattı: "Muhtaçlarımızın hepsine AhiKart dağıtılacak. Yardıma muhtaçlarımızın durumları ve ne kadar bir yardıma ihtiyaç duydukları tespit edilecek. Tespit edilen yardım miktarları ihtiyaç sahiplerinin AhiKart'ına periyodik olarak nakden yatırılacak. İhtiyaç sahipleri bu karttaki nakitle ihtiyaçlarını karşılayacak. Kredi kartı gibi, kartına yüklenen meblağ kadar sadece Kırşehir’de istediği yerden alışveriş yapabilecek. AhiKart sahiplerine bir taahhüdümüz de bu kardeşlerimiz bütün belediye hizmetlerinden yüzde 50 indirimle yararlanacak." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×