MGK: Annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır

Çankaya Köşkü’nde yapılan Millî Güvenlik Kurulu’nda (MGK), çözüm sürecinin ele alındığı belirtilerek "Terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır."...

MGK: Annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır
26 Haziran 2014 Perşembe 21:33

Çankaya Köşkü’nde yapılan Millî Güvenlik Kurulu’nda (MGK), çözüm sürecinin ele alındığı belirtilerek "Terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır." denildi.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Yaklaşık beş saat süren MGK’nın haziran toplantısı sonrasında basın açıklaması yapıldı. Başta terör örgütü PKK’nın dağa kaçırdığı çocukların durumunun ele alındığını duyurulan MGK açıklamasında, Irak’ta alıkonulan Türk vatandaşların durumunun da görüşüldüğü kaydedildi.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden eylemler ile bunlara karşı alınan ve alınması planlanan tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüş, çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiştir. Bu kapsamda terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır.

Ayrıca devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik olarak yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur.

Irak’ta baş gösteren ve ülkenin geniş bir kısmını etkileyen olumsuz gelişmeler, Türkmen soydaşlarımızın durumu da dahil olmak üzere tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Giderek mezhep temelli bir çatışma ortamına dönüşme eğilimi gösteren şiddet olaylarının bölgemize yansımaları müzakere edilmiş, ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması için Irak halkına desteğimizin devam edeceği belirtilmiştir.

Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve şoförlerimizin durumları gözden geçirilmiştir.

Suriye’deki çatışma ortamının, ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri, Irak’taki gelişmelerle de bağlantılı olarak değerlendirilmiştir.

Son olarak, Türkiye-Afrika askeri ilişkileri görüşülmüş, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun Afrika seyri hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×