Mevsimin ilk karı düştü FOTO

Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek dağı olan 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı'na yılın ilk karı yağdı.

Mevsimin ilk karı düştü FOTO
18 Eylül 2016 Pazar 16:30

Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek dağı olan 5 bin 137 metre  yüksekliğindeki Ağrı Dağı'nın zirvesine yılın ilk karı yağdı.

Iğdır ve Ağrı'da dünden beri etkili olan yağışlı hava, yüksek  kesimlerde kar yağışına dönüştü. Türkiye'nin İran sınırında yer alan 5 bin 137 metre yüksekliğe sahip  Ağrı Dağı'nın zirvesi kar yağışıyla beyaza bürünürken, ovanın yeşilliği ve  gökyüzünün maviliği ile bütünleşen dağ kartpostallık görüntüler oluşturdu.  Kar yağışının bu yıl erken yağdığının anlatan Iğdırlılar, bunun kentte  bereket getireceğini inandıklarını belirttiler.Gecenin kar yağışlı geçtiğini anlatan Cafer Şair, "Iğdır'a yağmur Ağrı  Dağı'na ise kar yağdı. Normalde  ekim ayının sonlarında yüksek kesimlerde kar  yağardı fakat bugün dağa kar yağmış. Bu sayede yılın ilk karını da görmüş olduk.  Bundan sonra Ağrı Dağı'na artık kar yağacaktır." dedi.

Ferhat Aras ise kar yağışının sevindirici olduğunu ifade ederek,  "Burada karın yağmasını bereket olarak görüyoruz. Her yıl bu zamanlarda normalde  kar yağmıyordu, bu yıl yüksekler beyaza bürünmüş. Tabii ki dağın zirvesi yüksek  rakım olduğu için her zaman orası soğuk olur bu nedenle yağmur kara çevirmiş."  diye konuştu.  Etkili olan kar yağışının ardından Ağrı Dağı'nın 4 bin metresinden  zirvesine kadar olan bölümü beyaza büründü.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×