Mesir Macunu Festivali, seçimler nedeniyle ertelendi

474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu yıl kutlama programının, yerel seçim yasaklarına rastlaması nedeniyle 22-27 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Mesir Macunu Festivali, seçimler nedeniyle ertelendi
24 Aralık 2013 Salı 19:58

474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, bu yıl kutlama programının, yerel seçim yasaklarına rastlaması nedeniyle 22-27 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Saçım töreni 27 Nisan'da yapılacak. Sultan Camii'nden yapılacak törende 5 ton mesir macunu saçılacak.

Mesir Tertip Komitesi toplantısı Manisa Valisi Abdurrahman Savaş başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapıldı. Savaş, 474. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin, bu yıl kutlama programının, yerel seçim yasaklarına rastlaması nedeniyle 22-27 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi. Savaş, ilin en önemli kültürel gelenek ve zenginliği olan ve bu yıl 474. kez gerçekleştirilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin hazırlıklarının komite tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

Savaş, geleneksel özüne bağlı kalarak, her yıl bir öncekinden daha coşkulu ve daha zengin programlarla kutlanan, 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilen Manisa Mesir Macunu Festivali'nin 2014 yılında da ulusal ve uluslararası katılımlarla gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi. Nevruz Bayramı'nda 'Mesir Macunu Karma Töreni' yapılacağını aktaran Savaş, her yıl düzenlenen Nevruz kutlama programının ardından kortej yürüyüşü ve geleneksel mesir karma töreninin gerçekleşeceğini, daha sonra Nevruz Şöleni ile halk ozanları konserlerinin düzenleneceğini kaydetti.

Vali Yardımcısı başkanlığında Festival Yürütme Komitesi kurulduğunu aktaran Savaş, Belediye ve İl Özel İdaresinden 750'şer bin lira olmak üzere ilk etapta toplam 1,5 milyon liralık bütçe ayrıldığını, bunun artırılabileceğini, diğer kuruluşların da aynı ve nakdi yardımlarının olacağını söyledi. Bu yıl festivalde ilk kez düzenlenecek iki yeni program bulunduğunu belirten Savaş, bu yıl nisan ayında yapılacak kutlamalar kapsamında 'Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Kongresi' ile '18 Yaş Üzeri Bayanlar Mesir Kap Tenis Turnuvası' düzenleneceğini bildirdi.

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ise bu yıl da 5 ton mesir saçımı yapılacağını söyledi. Festivalin 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edildiğini hatırlatan Tanık, geçen yılki festivalin UNESCO tarafından bastırılan dergide geniş yer bulduğunu, bu yıl da dergi sayesinde daha da tanınacağını ifade etti.

Toplantıya Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse ile Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Ticaret Ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgesi temsilcileri katıldı. CİHAN

Mesir Macunu Festivali, seçimler nedeniyle ertelendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×