Mesaneden 300 gr'lık taş çıktı

Elbistan Devlet Hastanesi’ne prostat tedavisi için giden 68 yaşındaki hastanın mesanesinde bulunan 300 gramlık taş ameliyatla alındı.

Mesaneden 300 gr'lık taş çıktı
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:08

Elbistan Devlet Hastanesi’ne prostat tedavisi için giden 68 yaşındaki hastanın mesanesinde bulunan 300 gramlık taş ameliyatla alındı.

Elbistan’a bağlı Fakıoğlu köyünden ilçeye gelen ve daha önce teşhisi konulan prostat için hastaneye gelen 68 yaşındaki Hamza Çapar'ın tedavisini yapan Üroloji Uzmanı Dr. İsmail Onat, yapılan tahlil ve film çekimi sonrası meshanede büyük bir taşın varlığı tespit etti. Durum hastaya ve ailesine anlatıldı. Ailenin de rızasıyla Dr. İsmail Onat ve Dr. Uğur Taylan Bilgilisoy tarafından ameliyata alınan Hamza Çapar’ın mesanesinde 300 gram ağırlığında bir taş çıkarıldı.

Ameliyat sonrası servise alınan yaşlı hasta taburcu edilmeyi bekliyor. Dr. İsmail Onat ve ekibine teşekkür eden Hamza Çapar, “Prostatım vardı. Başka bir şeyim yoktu. Prostatımı aldırmak için geldim. Filmler çekilince taş çıktı. Taş çıkınca taşı aldırmaya mecbur kaldık. Hepsini de aldıralım dedik. Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ederim. Çok güzel ameliyat etti beni. Allah razı olsun. Beni kurtardı şükür bu taştan.” diye konuştu.

Üroloji Uzmanı Dr. İsmail Onat ise hastasının idrar şikayetiyle kendilerine geldiğini belirtti. Onat, “Hamza dayı bize idrar şikayetleriyle geldi. Prostat büyümesi nedeniyle. Tetkik ettik. Tetkiklerde prostatta büyüme gördük. Ancak taşı film çektikten sonra tespit ettik. Hakikaten ciddi bir taştı.” şeklinde konuştu. Dr. Onat, “Bu taşlar çekirdek halde başlıyor. Düşmediği için de oksamat dediğimiz kimyasal maddeler üzerine oturmak suretiyle bu şekilde büyüyor. 5 senelik mazisi olan bir taş. Bu taşı açık almak gerekiyor. Kapalı ameliyatla olmuyor. Açtık taşı gördük ve aldık. Prostatı büyüktü, ameliyat yaptık. Hastamız şuanda genel durumu iyi. Yatağında. Birkaç gün tedavi edeceğiz. Bakımını yapıp şifa ile göndereceğiz. Daha sonra da takip edeceğiz hastamızı. Prostat ameliyatları Türkiye’de çok yapılan bir ameliyat. Ama taşın özelliği nedeniyle litaretürde ender rastlanan şeylerden diyoruz. Bu vakamız da özel bir vaka oldu.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×