Meriç Nehri ortasında mahsur kalan kaçaklar kurtarıldı

Meriç Nehri’nin ortasında şişme botları patlayan Suriyeli kaçaklar boğulma tehlikesi geçirdi.Ülkesindeki iç savaştan dolayı Türkiye’de sığınan Suriyeli kaçaklar, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek için İstanbul’da Suriye...

Meriç Nehri ortasında mahsur kalan kaçaklar kurtarıldı
02 Mayıs 2014 Cuma 11:03

Meriç Nehri’nin ortasında şişme botları patlayan Suriyeli kaçaklar boğulma tehlikesi geçirdi.

Ülkesindeki iç savaştan dolayı Türkiye’de sığınan Suriyeli kaçaklar, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek için İstanbul’da Suriye uyruklu bir insan kaçakçısı ile anlaştı.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 20 kişilik grup, karayolu Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Gemici köyüne getirildi. Buradan gece 23.00 sıralarında yürüyerek nehir kıyısına ulaşan kaçaklar, kaçakçı tarafından temin edilen 3 adet şişme bota bindirildi.

Yunanistan’a geçmek üzere nehre açılan kaçakların içinde bulunduğu iki bot patladı.

Bölgedeki yağışlar nedeniyle su seviyesinin yüksek, akıntının ise şiddetli olduğu nehirde tam bir can pazarı yaşandı. Nehir ortasında bulunan ağaç dallarına tutunmayı başaran kaçaklar kurtarılmak için Yunanistan tarafından yardım istedi. Ancak yardım çağrılarına cevap verilmedi.

Aralarında iki çocuk 4 kadının bulunduğu 13 kaçağın içerisinde Türkçe bilen Mesut Reyyan isimli şahıs telefonla Türkiye tarafından yardım istedi. Yardım çağrısının ardından yerleri tespit edilen kaçakların kurtarılması için Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri arama-kurtarma ekipleriyle birlikte bölgeye hareket etti. Boylarını aşan suda yaşam mücadelesi veren kaçaklar, arama kurtarma ekiplerinin botlarına alınarak kıyıya çıkarıldı. Aç ve ıslanmış bir şekilde yorgun düşen kaçaklar için önce ateş yakıldı. Ateş etrafında toplanarak ısınan kaçaklara jandarma tarafından elbise ve yiyecek verildi. Çocuklarıyla birlikte ölümün kıyısından dönen kaçaklar kendilerine kurtaran ekiplere Arapça teşekkür etti. Daha sonra bir askeri araca alınan kaçaklar, Uzunköprü Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Nehrin ortasında korku dolu saatleri anlatan Mesut Reyyan, Yunanistan’da geçmek için İstanbul’da Suriyeli bir şahısla anlaştıklarını söyledi. Kaçakçıya kişi başına 2 bin Euro vereceklerini anlatan Reyyan, paranın yarısını peşin ve kalan kısmını Yunanistan’a geçtikten sonra vereceklerini kaydetti. Reyyan, “Bize üç tane bot aldı. Bota bindikten sonra karşıya geçmeye çalıştık. Nehrin ortasında iki tane bot patladı. Kadınlar benim yanındaydı. Suriyeli kaçakçı botların patladığını görünce kaçıp gitti. 7 kişiden haberimiz yok. Öldüler mi yoksa karşıya mı geçtiler. Bizi suyun içinde bıraktı. Yanımızda iki tane çocuk var. Perişan olduk. Yunan bize bakıyor ama gelmiyor. Bizi görüyorlardı. Ama suyun içinde ölün diyorlardı. Polisi aradık. Gelin bizi kurtarın dedik. Telefonla aradım. Suyun içerisindeyiz dedik. Onlar buldular bizi. Askere, jandarmaya herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. Hayatta bir daha bu suya kadar gelmeyeceklerini dile getiren Reyyan, “Bitti artık. Küçükler perişan olmuş. Bunun günahı var mı? Zaten ameliyatlı. Bir tanesi de ölüyor mu yaşıyor mu bilmiyoruz. Sesi dahi gelmiyor. Diğer çocuğun durumu kötü.” diye konuştu.

Gemici Köyü Muhtarı Turan Adalı, sabah saatlerinde jandarmanın bildirmesi üzerine nehir kenarına gittiklerini “Kurtarın bizi, polis, polis” diye bağırışları duyduklarını kaydetti. CİHAN

Meriç Nehri ortasında mahsur kalan kaçaklar kurtarıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×