Meme hastalıkları sempozyumu yoğun ilgi gördü

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Amerikan Meme Derneği, Türkiye Meme Hastalıkları Derneği Federasyonu, ABD Pittsburgh Üniversitesi işbirliğiyle, Samsun’da düzenlenen uluslararası meme sempozyumu sona erdi.    Başkanlığını...

Meme hastalıkları sempozyumu yoğun ilgi gördü
03 Haziran 2014 Salı 19:18

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Amerikan Meme Derneği, Türkiye Meme Hastalıkları Derneği Federasyonu, ABD Pittsburgh Üniversitesi işbirliğiyle, Samsun’da düzenlenen uluslararası meme sempozyumu sona erdi.

    Başkanlığını Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Ayfer Kamalı Polat’ın yürüttüğü sempozyum, Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde yapıldı. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan tarafından gerçekleştirilen resmi açılışın ardından, 'Meme Kanserinde Elele' başlıklı panelle devam etti. Panele; OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Haydar Şahinoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Samsun İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Rıza Aydın, OMÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, kamu kurum kuruluş müdürleri ve özel hastanelerde görev yapan sağlık personeli ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda davetli katıldı.

    Doç. Dr. Ayfer Kamalı Polat yaptığı konuşmada meme kanserinin önemli bir toplum sorunu olduğuna dikkat çekerek yürüttükleri çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Samsun'u, bu işe gönül veren herkesi bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

    Sempozyumun ilk gününde halka yönelik bilinçlendirme ve meme kanserinde farkındalığın arttırılması amacıyla gerçekleştirilen panelde; Eski Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen ve Amerika’dan Amerikan Meme Derneğinden Prof. Dr. Atilla Soran tarafından erken tanı ve tedavideki gelişmeler konusunda bilgi verildi. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’un destekleriyle yürütülen ve Dr. Hatice Öz tarafından sunulan, geniş kapsamlı meme kanseri tarama programı ve farkındalık oluşturma çalışması olan 'Kadın Sağlığı Projesi', yurt dışından gelen konuklar arasında da ilgi uyandırdı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×