Melikgazi Belediyesi çalışanları F klavye kullanıyor

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Başbakanlık genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşları ve okullarda F klavye kullanım zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

Melikgazi Belediyesi çalışanları F klavye kullanıyor
16 Aralık 2013 Pazartesi 14:03

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Başbakanlık genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşları ve okullarda F klavye kullanım zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Başkan, Melikgazi Belediyesi’nin bu konuda altyapısının hazır olduğunu ve çalışanların yüzde 90’ının F klavye kullandığını açıkladı.

Bilgisayar kullanımında klavyenin etkin kullanma ve hızlı yazma becerisinin, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biri olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirildiğini belirtti. Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun ve hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulduğunu hatırlatan eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 'Alfa sayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni' standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi gerekmektedir. Melikgazi Belediyemiz de kullanılan klavyelerin yüzde 90’ı F klavye, birkaç birim ile dizüstü olarak bilinen bilgisayarlar Q klavyedir. Bunlar da bu yıl sonuna kadar F klavye haline getirilecek olup kullanıcılara ise eğitim verilecektir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×