Mehmetçiğin yeni silahı "Kılınç"

SSM, TSK'nın 9 milimetre görev silahı ihtiyacının karşılanması amacıyla Sarsılmaz Silah AŞ ile sözleşme imzaladı.

Mehmetçiğin yeni silahı
28 Ağustos 2014 Perşembe 16:04

Mehmetçiğin yeni silahı "Kılınç"
 
SSM, TSK'nın 9 milimetre görev silahı ihtiyacının karşılanması amacıyla Sarsılmaz Silah AŞ ile sözleşme imzaladı.
 
ANKARA (AA) - Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) görev silahı ihtiyacının karşılanması amacıyla Sarsılmaz AŞ ile sözleşme imzaladı. Bu kapsamda 8 bin 600 adet "Kılınç 2000 Mega" model tabanca alınacak.
 
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Müsteşarlık, ilk kez bir yerli üreticiden üstün özelliklere sahip bir tabancanın tedariği için düğmeye bastı.
 
Bu kapsamda silahları çeşitli testlere tabi tutan Müsteşarlık, söz konusu testleri başarıyla geçen "Kılınç 2000 Mega" model tabancayı tercih etti.
 
Silahın tedarik sözleşmesi için Sarsılmaz AŞ ile masaya oturan Müsteşarlık, ilk etapta 8 bin 600 tabanca için imza attı. İlerleyen dönemlerde talepler doğrultusunda ilave üretim yapılmaya devam edilebilecek.
 
Sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ve Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş arasında imzalandı.
 
- Tabancanın özellikleri
 
Otomatik iğne, emniyet mandalı gibi emniyet mekanizmaları ile donatılan silahlar, ayarlı nişangah düzeni ve ergonomik kabza sayesinde hedefi hassasiyetle tespit edip ateşleme yapmaya imkan tanıyor.
 
Özellikle askeri ve polis kuvvetleri kullanımları için tasarlanan ve 9 milimetre kalibreye sahip tabancalar, yarı otomatik özelliği taşıyor.
 
Namlu uzunluğu 116 milimetre, toplam uzunluğu ise 204 milimetre olan silahın, boş şarjörlü ağırlığı 1 kilogram civarında.
 
Alaşımlı dövme çelik gövde malzemesine sahip silahın, değişebilir arpacık gibi özellikleri de bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×