Mehmet Şimşek'ten af yorumu: Bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, getirilmek istenen vergi affı konusunda "Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum." dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda...

Mehmet Şimşek'ten af yorumu: Bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum
30 Haziran 2014 Pazartesi 16:23

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, getirilmek istenen vergi affı konusunda "Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Bakan Şimşek, sosyal güvenlikten vergi borçlarına kadar geniş bir alanda af ve yeniden yapılandırma getiren torba tasarıyla ilgili "Bu partimizin sahiplendiği bir teklif. Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum. Bunu da söylemem gerekir. Vergide uyum çok önemli bir husustur. Vergide uyumun bozulmasında bu tür düzenlemelerin etkisi olduğu yönünde çalışmalar var. Benim de tereddütlerim var. İkinci husus toplumda bu tür düzenlemeler af kapsamında tartışılıyor, bu da adaletsizlik duygusu oluşturuyor. O nedenle mümkün olduğunca tartışmalar af noktasında olsa da, af niteliğinde olmaması için bizim birlikte çaba sarf etmemiz gerekir. Örneğin ana para, faiz ve ceza var vergi incelemesi anlamında. Ana paradan vazgeçme yok o anlamda tasarı olumlu. Cezaların silinmesi caydırıcılığımızı azaltıyor. Açık ve net konuşayım. Yükümlülüğünü zamanında yerine getirmek kanunun, birlikte yaşamanın gereğidir. Bunu yapmayanları inceleme sonucu ortaya çıkardıysak ceza yazıyoruz. Belki o cezaların kaldırılmasına ilişkin, cezaların da alınabileceği ancak taksit yapılabileceği yönünde bir düzenleme olabilir. Takdir komisyonun. Kasa alacakları konusunda, kasa alacaklarıyla ilgli tasarıyla getirilen düzenleme affa en yakın düzenleme. Prensip olarak görüşüm, bu türden düzenlemelerin olmaması gerektiği yönündedir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek, cezaların silinmesinin cezaların caydırırcılığını azalttığına dikkat çekti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×