Medyanın hedef aldığı başarılı öğrenci konuştu

Üniversite sınavlarından aldığı 485 ve 478 puanlarıyla iyi bir derece yapan Nuriye Kalkmaz, başta Hürriyet olmak üzere birçok site tarafından herkesi kandırmakla suçlanmıştı. Ancak bugün konuşan genç kız, kendisine yönelik ithamların hiçbirini kabul etmedi, mağdur edildiğini söyledi. Kalkmaz, ÖSYM'nin resmi internet sitesinden aldığı sonuç belgesinde yazılanların daha sonra bilmediği bir şekilde değiştirildiğini söyledi. Kalkmaz'ın durumuyla ilgili müfettiş görevlendirildi.

Medyanın hedef aldığı başarılı öğrenci konuştu
09 Eylül 2017 Cumartesi 15:31

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Üniversite giriş sınavları YGS ve LYS'den yüksek puan alarak ilk bine girmeyi başaran Nuriye Kalkmaz, başta Hürriyet olmak üzere kendisini hefe alan gazetelere cevap niteliğinde açıklamalarda bulundu. Başta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere birçok kişiyi kandırmakla itham edilen öğrenci sessizliğini bozdu. Medyada yer alan haberlerin kendisini üzdüğünü belirten Kalkmaz, hiçbir şekilde evrakta sahtecilik yapmadığını söyledi. Kalkmaz, ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yer alan sonuç belgesinin çıktısını aldıktan sonra okulda kayıt yaptırmaya gittiğini ancak okulun e-devlet üzerinden kayıt yaptırım başka bir işlem yapmasına gerek olmadığını kendisine bildirdiğini söyledi. Hürriyet'te yer alan bir haberde Nuriye Kalkmaz'ın İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü'nü kazandığı halde Ankara Hacattepe Tıp Fakültesi'ni kazanmış gibi sahte belge düzenlediği ileri sürülmüştü. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandığını iddia eden ancak yapılan incelemede İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü'nü kazandığı öne sürülen Nuriye Kalkmaz, yaptığı açıklamada suçlamaları kabul etmedi. Olayın incelenerek bir an önce aydınlatılmasını istediğini söyleyen Kalkmaz, "Ben, Devlet Hatun Kız Meslek Lisesi Radyo Televizyon Bölümü mezunuyum. Bir sene mezun kaldım tıp fakültesi istediğim için. Bir sene hazırlandım, etüt merkezine gittim. İlk aşama sınavı olan YGS sınavına girdim. YGS 2'de 485 puan aldım, 431'inci oldum. LYS MF-3'ten 478 puan aldım, başarı sıralamamda 1001'inci. Okul puanım 84 olduğu için beni geri çekti, 1413'üncü oldum. Başarı sıralamasına göre yerleştirildiğimiz için ben tercihlerimi yaptım. İlk tercihim Hacettepe İngilizce Tıp, ikinci tercihim Hacettepe Türkçe Tıp, daha sonrakiler İstanbul Çapa İngilizce Tıp, Çapa Türkçe Tıp olarak batı illerindeki tıp fakültelerini sıraladım. Tıp fakültelerinin en sonuna Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni yazdım. 16'ncı sıralamamda da İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü bulunuyordu. Sonuçlar açıklandığında ikinci tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Türkçe Tıp Fakültesinin olduğunu gördüm" dedi.

6 Eylül gecesi lisedeki okul müdürünün kendilerini telefonla arayıp, bir kişinin kendisi için Hacettepe Tıp Fakültesini kazanmadığını söylediğini belirten Nuriye Kalkmaz, "Ben de okul müdürümüzün isteği üzerine ona belgeleri gönderdim. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürümüz de aradı. Onlara ÖSYM ve e-Devlet şifremi verdim. Sonra beni tekrar aradılar, 'olay kapandı hiçbir şey yok, sen sakin ol uyu ve yarın da sınavına git' denildi. Hacettepe Üniversitesinde İngilizce sınavına girdikten sonra Kütahya'ya döndüm. Bu kez Milli Eğitim Müdürü babamı çağırıp benim Hacettepe değil İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümünü kazandığımı söylemiş. O bölüm de benim 5'inci tercihim olduğu söyleniyor. Oysa ben 16'ncı tercihimde jeofizik bölümünü yazmıştım" diye konuştu.

MÜFETTİŞ  GÖREVLENDİRİLDİ

Kalkmaz, bir süre önce Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ı ziyaret ederek başarı öyküsünü anlaşmıştı. Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığının olayın incelenmesi için 2 müfettiş görevlendirdiği belirtildi.
 


Etiketler; #Nuriye Kalkmaz

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Ömer - 11 ay önce
Siz nasıl habercisiniz ya. Bi araştırın kızın gösterdiği belgeler gerçek mi diye. Paintten yaptıgı besbelli belgelerin. Matematikte 2 soru iptal edilmil bunun sonucunda 80 soru yazıyor genede. Sıralamaları tutmuyor puanı ile.