MEB yasası, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edildi

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yasatasarısı’nı protesto etmek için Sirkeci’den İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürüdü.

MEB yasası, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edildi
26 Şubat 2014 Çarşamba 15:03

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yasatasarısı’nı protesto etmek için Sirkeci’den İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürüdü. Yapılan basın açıklamasında tasarının yasalaşması durumunda eğitim tarihinin en büyük tasfiyesine yol açacağı belirtildi.

MEB Yasatasarı’nın geri çekilmesini isteyen eğitim sendikaları bugün greve gitti. İş bırakan Eğitim-İş üyesi yaklaşık 200 kişi saat 11.00 sıralarında Sirkeci Tren Garı önünde toplandı. ‘İktidarın olmayacağız’ pankartı açan grup, ‘Yolsuzluğunuz yoksulluğumuzdur’, ‘Çocuğumuzun geleceğine dokunma’ yazılı dövizler taşıdı. Müzik eşliğinde halaylar çeken sendika üyeleri Cağaloğlu’ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. Grup, ‘Her yer rüşvet her yer yolsuzluk’, ‘AKP elini eğitimden çek’, ‘Hükümet istifa’, ‘AKP yasanı al başına çal’ ve ‘Parasız, bilimsel, demokratik eğitim’ şeklinde slogan attı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan eğitimciler adına basın Eğitim-İş İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Zekeriya Çakmak okudu. Bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen yasatasarısının eğitim tarihinin en büyük tasfiyesine yol açacağını vurguladı. Yasatasarısı ile sayıları 100 bini bulan yönetici kadrolarının görevden alınacağını savunan Çakmak, “4 yıl kısıtlaması ve valilere hiçbir kriter gözetmeksizin sadece yandaş yönetici atama yetkisi verilerek iktidarlarla gelen ve giden kadrolar oluşturulacak, işletmeye dönüştürülen eğitim kurumları çökertilerek CEO’ların atanmasının alt yapısı oluşturulacak.” şeklinde konuştu.

Düzenleme ile öğretmenlerin iş güvencesin yok edileceğini öne süren Çakmak, “Tasarıda, aday öğretmenlerin en az bir yıl fiilen çalışması ve performans değerlendirmesine göre başarılı olma şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanacağı belirtilmiştir. Bu düzenleme ile aday öğretmenlerin asil kadrolara geçişi zorlaştırılmaktadır. Yani siyasi iktidar istemediği öğretmenin stajyerliğini kaldırmayarak cumhuriyetin değil iktidarın öğretmenini yaratacaktır.” diye konuştu.

‘MEB’DE TEK ADAMLIK ANLAYIŞI YERLEŞECEK’

Hükümetin Talim ve Terbiye Kurulu’nun içini boşalttığını iddia eden Zekeriye Çakmak, şimdi de kurulun yetkilerini budayarak MEB’de tek adamlık anlayışını yerleştirmek istediklerini öne sürdü. Çakmak, “Ulusumuzun geleceğini belirleyen eğitim gibi önemli bir konuda, böyle bir oldu bittiyi kabul etmemiz mümkün değildir. Eğitim planlanmasının toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir konu olması nedeniyle; tüm sendikaların, tüm demokratik kitle örgütlerinin, kısacası tüm Türkiye’nin bu soruna sahip çıkması gerekmektedir. Buradan tüm milletvekillerini, tasarının Meclis’ten geçmemesi noktasında duyarlı olmaya, bir kişinin ya da bir partinin değil milletin vekili olduklarını ispatlamaya davet ediyoruz.” dedi. Çakmak, rüşvet ve yolsuzlukla anılan AKP iktidarının, peş peşe çıkardığı yasalarla yolsuzlukların üstünü kapatmaya çalıştığını ileri sürdü.

Basın açıklaması sırasında çevik kuvvet polisleri de İl Milli Eğitim Müdürlüğü çevresinde güvenlik önlemi aldı. Sendika üyeleri açıklamanın ardından dağıldı. Greve giden eğitimcilerin MEB Yasatasarısı ile ilgili protestoları ise çeşitli yerlerde devam ediyor.CİHAN

MEB yasası, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×