Mayıs ayı sonunda teleferik yolculu seferlere başlıyor

İsviçre teknolojisiyle 1963 yılında kurulan ve Bursa ile Uludağ arasındaki ulaşımı kolaylaştıran teleferik modernize ediliyor.

Mayıs ayı sonunda teleferik yolculu seferlere başlıyor
18 Nisan 2014 Cuma 12:48

İsviçre teknolojisiyle 1963 yılında kurulan ve Bursa ile Uludağ arasındaki ulaşımı kolaylaştıran teleferik modernize ediliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından modernize edilen teleferikte yolculu seferler mayıs ayının sonunda başlayacak.

    Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, teleferiğin deneme seferlerine katıldı. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte, Teferrüç’ten bindiği teleferikle Kadıyayla ve Sarıalan’a istasyonlarına gelerek, yeniden Teferrüç’e teleferikle döndü. Başkan Altepe, teleferikte deneme çalışmalarının yanı sıra istasyonlardaki eksiklerin de hızla giderildiğini belirterek "Bursa’nın simgelerinden biri olan Uludağ’a çıkarken en çok tercih edilen eski teleferik, 1963 yılından 2013 yılına dek, 50 yıl boyunca kente ve ziyaretçilerine hizmet verdi. Şimdi eski sistem modernize ediliyor ve yeni teleferikle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Artık vatandaşlarımız, yeni gondol sistemli teleferikle, Uludağ’a daha rahat çıkabilecekler." dedi.

    Yeni sistem teleferikle eskisine göre yolcu taşıma kapasitesinin arttığını hatırlatan Başkan Altepe, "Artık sıkıntı yok, yolcuların sıra bekleme derdi de kalmayacak. 19 saniyede 1 kabin hareket edecek ve karayoluyla 35 kilometrelik yol, teleferikle 12 dakikada rahatça kat edilecek. Artık çalışmalarımızın sonlarındayız. Deneme seferleri yapılıyor. Yakında yeni teleferikle panaromik bir yolculukla Uludağ’a çıkılabilecek." şeklinde konuştu.

    Teferrüç – Kadıyayla ve Sarıalan hattında deneme yapan Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Yaklaşık 1 ay sonra, Mayıs ayının sonunda bu hat seferlerine başlayacak.” diye konuştu.

    Daha sonra, yazın da teleferiği oteller bölgesine ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Altepe, yeni teleferiğin eskisine göre rüzgara daha dayanıklı olduğunu da vurgulayarak “Kabinler 75 - 80 kilometre rüzgara kadar rahatça dayanıyor. Artık rüzgar nedeniyle sefer iptali de yapılmayacak. Mevcut sistem yere daha yakın, yükseklik korkusu olanlar da rahatça teleferikten yararlanabilecekler. 8’er kişilik kabinlerde zevkli bir yolculukla Uludağ’a ulaşım sağlanacak. Yeni teleferik Bursa’ya değer katacak." CİHAN

Mayıs ayı sonunda teleferik yolculu seferlere başlıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×