Mavi Marmara Samsun'dan Çanakkale'ye köprü olacak

Mavi Marmara gemisi, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı anmaları için 350 genci Samsun'dan Çanakkale'ye götürecek.

Mavi Marmara Samsun'dan Çanakkale'ye köprü olacak
13 Mart 2015 Cuma 12:36

Gazze'ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve uluslararası sularda saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı anmaları için 350 genci Samsun'dan Çanakkale'ye götürecek. 

İHH İnsani Yardım Vakfı Samsun Temsilcisi Ömer İdris Akdin, AA muhabirine, Mavi Marmara gemisinin Canik Belediyesi işbirliği ile Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla Samsun'a getirildiğini söyledi.

"İNSANLIK İÇİN ÇANAKKALE'DEYDİLER"

Çanakkale ile Mavi Marmara gemisini özdeşleştirdiklerini anlatım eden Akdin, "Çünkü Mavi Marmara binbir tür bireyin sadece zorbalığa ve zulme karşı duruşunu anlatım eden bir gemi. Çanakkale de böyle… Çanakkale'de de gene dünyanın çok sayıda yerinden Müslüman ve gayrimüslim, yalnızca insanlığın tehdit edildiği bir yerde insanlığı savunmak için Çanakkale’de bulunuyorlardı" ifadesini kullandı.

Mavi Marmara gemisinin insanlığın müşterek değerlerini savunduğunu dile getiren Akdin, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl anmaları için 350 genci Samsun'dan Çanakkale'ye götüreceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"350 GENÇ ÇANAKKALE'YE GİDECEK"

"350 sularında genci alıp Çanakkale’ye götürmeyi planlıyoruz. Sadece Samsun’dan alacağız. 700 sularında müracaat var. Daha da artmasını bekliyoruz. Bir seçme yapacağız. Seçme sonucunda 350  sularında genci buradan Çanakkale’ye götüreceğiz. Giderken de yolda çok sayıda aktivitemiz var. Konferanslar ve yarışmalar düzenleyeceğiz."

"ÇANAKKALE'DEN DÜNYAYA SES VERECEĞİZ"

Gençlere, insanlığın son kocaman direnişi şekilde görülen Çanakkale’yi tanıtmayı arzuladıklarını aktaran Akdin, "Çanakkale bizim açımızdan fazla aşırı önemli. Çanakkale'de iyi bir ses vereceğiz dünyaya. Yani insanlığın son adası bulunan insanlığın son direnişi noktasında, Çanakkale’de bu sesi Müslümanların ve bilhassa ezilenlerin sesini duyurmaya çaba göstereceğiz" diye konuştu.

Akdin, geminin İHH İnsani Yardım Vakfı'nın envanterinde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz istiyoruz ki en üretken biçimde gemiyi kullanalım. Bu hususta bir ara gemiyi kiraladık. Gönüllülerimizden gelen reaksiyon üstüne art aldık. Şu anda tam belirgin değil geminin ne olabileceği fakat bu tür etkinlikleri muhtelif illerde, denize kıyısı bulunan kentlerde düzenlemeyi düşünüyoruz. Mazlum coğrafyalarla alakalı sergimizi, dünyanın dört bir yanındaki ezilenlerle, zulme uğrayanlarla alakalı muhtelif etkinlikleri kentlerde sergilemeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili kıyısı bulunan şehirlerden yoğun istek var."

Geminin 15 Mart Pazar günü Samsun'daki programını sonlandıracağı, Çanakkale'ye gitmek üzere 350 gençle yola çıkacağı öğrenildi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×