Matlı: Ukrayna krizi tahıl fiyatlarında artışa neden oldu

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ve gerginliğin başta buğday ve mısır olmak üzere emtia fiyatlarını arttırdığını söyledi. Son bir ay içinde dünyada mısır fiyatlarının yüzde...

Matlı: Ukrayna krizi tahıl fiyatlarında artışa neden oldu
18 Mayıs 2014 Pazar 12:58

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ve gerginliğin başta buğday ve mısır olmak üzere emtia fiyatlarını arttırdığını söyledi.

Son bir ay içinde dünyada mısır fiyatlarının yüzde 30 oranında yükseldiğini belirten Matlı, "Odessa ve Karadeniz’deki dört büyük limandan Ukrayna, tahıl ihracatının yüzde 87’sini gerçekleştirme kapasitesine sahip ve yaşanan gerginlikler sıkıntılara sebep oluyor. Bu nedenle tahıl fiyatlarında artış gözleniyor. Son bir ayda sadece mısırın ton fiyatı 200 dolardan 260 dolara yükseldi." dedi. Döviz kurundaki gerilemeye rağmen dünya piyasalarındaki tahıl fiyatlarında gözlenen artışın tavuk ve yumurta üreticilerini zora soktuğunu anlatan Matlı, Ukrayna krizi nedeniyle iç piyasada nihai mamul fiyatlarında artışlar yaşandığına da dikkat çekti.

Tarım üreticilerin don ve sel felaketi nedeniyle zarara uğradığına dikkat çeken Matlı, bu nedenle çeşitli afetlere maruz kalarak zarar gören çiftçilerin borçlarını ödeyemediğini anlattı. Matlı bu nedenle tarım işletmelerinin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesinin ise memnuniyet verici olduğunu söyledi. Matlı, "Tarım ve hayvancılığa yönelik üretim yapanlar ve çiftçiler ile bilhassa buğday üreticileri mevsim yağışlarının zamanında yağmamış olmasından dolayı önemli kayıplar yaşıyor." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×