Margot Kässmann silah satışlarını eleştirdi

Almanya Protestan Kiliseleri'nin (EKD) eski Başkanı Margot Kässmann Almanya’nın Otadoğu gibi kriz bölgelerine silah satmasını eleştirdi. Bild gazetesine konuşan Kässmann, "Dünya silah ihracatında üçüncü sırada yer almamız kabul edilemez...

Margot Kässmann silah satışlarını eleştirdi
09 Haziran 2014 Pazartesi 19:58

Almanya Protestan Kiliseleri'nin (EKD) eski Başkanı Margot Kässmann Almanya’nın Otadoğu gibi kriz bölgelerine silah satmasını eleştirdi.

Bild gazetesine konuşan Kässmann, "Dünya silah ihracatında üçüncü sırada yer almamız kabul edilemez bir durumdur. Kendi ihraç ettiğimiz silahlarla mümkün hale getirdiğimiz savaşlardan daha sonra şikâyetçi olmaya hakkımız yok." dedi.

Ekonomik büyümenin silah satışları için gerekçe gösterilmesini de yanlış bulan Kässmann, Almanya’nın gayri safi milli hasılası içinde silah satışlarının yüzde 0,2 gibi küçük bir payı olduğunu hatırlattı.

Suudi-Arabistan gibi ülkelere silah satışı yapılmamasını isterken Almanya’nın sadece demokrasi ile yönetilen ülkelere silah satmasını ve satış izinlerinin federal mecliste herkesin takip edebileceği bir şekilde tartışılmasını talep etti. Kässmann adil bir savaş olmayacağı konusundaki görüşünü de yineledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×