Mardin'de Hazine'ye ait tarım arazileri satışa çıkarılıyor

Mardin Defterdarlığı, geçimini tarımcılık faaliyetleri yaparak sağlayan vatandaşların uzun süredir şikayet ettiği Hazine'ye ait tarım arazileri konusunda müjde verdi.

Mardin'de Hazine'ye ait tarım arazileri satışa çıkarılıyor
16 Aralık 2013 Pazartesi 17:33

Mardin Defterdarlığı, geçimini tarımcılık faaliyetleri yaparak sağlayan vatandaşların uzun süredir şikayet ettiği Hazine'ye ait tarım arazileri konusunda müjde verdi. Hazine'ye ait tarım arazileri yarı fiyatına köylünün olacak.

Mardin Defterdarı İsmail Tarım tarafından yapılan açıklamada, köylünün yıllarca ekip biçtiği ve geçimini sağladığı, Hazine'ye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacağını belirtti. Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışı ile ilgili kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini belirten Defterdarı İsmail Tarım, konuya ilişkin detaylı çalışmaların da tamamlandığını ve ilgili Milli Emlak Genel Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

    SATIŞ BEDELİ RAYİÇ BEDELİN YÜZDE 50’Sİ OLACAK

Hazine'ye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutların hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına doğrudan satılacağı hükmünün getirildiğini ifade eden Tarım, "Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50’si olarak belirlendi. Yani arazileri almak isteyenler, ihalesiz ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olabilecek. Peşin ödemelerde satış bedeline, ayrıca yüzde 20 oranında indirim uygulanacak. Taksitli satışlarda; satış bedelinin en az yarısının peşin ödenmesi halinde satış bedeline ayrıca yüzde 10 indirim daha uygulanacak olup, kalanı ise en fazla 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak ödenecek. Satış bedelinden, ayrıca başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri mahsup edilecek. Yani vatandaşlarımız isterlerse söz konusu arazilerin bedelini 6 yılda 12 eşit taksitle ödeyebilecek. Sonuç olarak köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazine'ye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacaktır." şeklinde konuştu.

    BAŞVURULARIN ALINMASI BAŞLADI

Söz konusu taşınmazları satın almak isteyenlerden başvuruların alınmasına devam edildiği bilgisini veren Defterdar Tarım, şöyle konuştu: "Kanundan yaralanmak isteyenlerin başvuru dilekçelerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinden, defterdarlıklardan ve/veya mal müdürlüklerinden ulaşabilecek. Ayrıca, başvuruların 28 Nisan 2014 tarihine kadar yapılması gerekir. Başvuru yapan kişilerin hak sahiplikleri değerlendirilerek, rayiç bedel belirleme ve kontrol çalışmalarının bitmesine müteakiben satış işlemlerine başlanılacak. Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışı konusuna çok önem veriyoruz, yeter ki geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar mağdur olmasın. Bu süreçten sadece köylü kazançlı çıkacak, temel bir sorunun çözümü olarak olaya bakıyoruz. Bu uygulama kapsamında bir çok tarım arazisinin Hazinenin mülkiyetinden çıkmasını ve tapularının vatandaşlara geçmesini bekliyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×