Maraşlı STK'lar:Hizmet insanlarına 'virüs ve haşhaşi' denilmesi kabul edilemez

Kahramanmaraş’ın ilçeleri ortak bir açıklama yaparak son günlerde yaşanan gerilimin ülkeye verdiği zarara vurgu yaptı.

Maraşlı STK'lar:Hizmet insanlarına 'virüs ve haşhaşi' denilmesi kabul edilemez
18 Ocak 2014 Cumartesi 16:18

Kahramanmaraş’ın ilçeleri ortak bir açıklama yaparak son günlerde yaşanan gerilimin ülkeye verdiği zarara vurgu yaptı. Hizmet hareketine reva görülen davranış ve söylemlerin kabul edilemeyeceğini kaydeden STK temsilcileri, 'virüs, haşhaşi, örgüt' yakıştırmaların ülkeye hizmet veren kişi ve kurumlara yakıştırılamayacağını bildirdi.

Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde faaliyet gösteren Elbistan Sanayici ve İş Adamları Derneği (ELSİAD), Afşin Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD), Aksiyon Eğitimciler Derneği (AKSİYON-DER), Cemre Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (CEMRE-DER), Nurhak Sevgi, Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SEVGİ-DER), Tüm İşçiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TÜM-İŞ-DER) GÖKÇE-DER(GÖKSUN), İFFET-DER(GÖKSUN), Samanyolu Derneği(AFŞİN) tarafından yapılan hazırlanan açıklama ELSİAD Başkanı Emin Polat tarafından okundu. Polat açıklamasında, “İki ayı aşkın bir süredir ülkemizde yaşanan hizmet hareketi veya camia diye isimlendirilen gönüllüler hareketine yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyalarını üzülerek izliyoruz.” dedi.

Geçmiş dönemde toplumun bir kesiminin 'mürteci, habis ur, kan emici, vampir, yarasa, örümcek kafalılar, sıkma başlar' gibi ithamlarla yok edilmeye çalışıldığını hatırlatan Başkan Polat, “Bugün de hizmet hareketi aynı itibarsızlaştırma taktiği ile hedefe konularak; paralel devlet, çete, virüs, in, gizli örgüt, haşhaşi gibi iftiralarla, hiçbir bilgi, belge ortaya koymadan, hiçbir hukuki temele dayanmadan yaftalanıyor. Bir kısım medya, sorumlu ve objektif gazetecilik kriterlerini hiçe sayarak ve bir merkezden yönlendiriliyor intibahı vererek, her türlü yalan ve iftiraya başvurmak suretiyle hizmet hareketi hakkında kara propaganda kampanyası yürütüyor.” ifadesi kullandı.

Hizmet hareketi ile ilgisi olduğu düşünülen iş adamları keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alınmaya çalışılıyor. Bazı işletmelerin ruhsatları iptal ediliyor bilgisini veren ELSİAD Başkanı ve STK Sözcüsü Emin Polat, “Kamu kurumları, bir katılım bankasındaki mevduatlarını çekmeye zorlanarak banka devlet eliyle zor durumda bırakılmak isteniyor. Kamuda çalışan memurlar, bürokratlar, hizmet hareketine nispet edilerek fişleniyor ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kıyama tabi tutuluyor. Anadolu insanının himmet ve gayretleriyle büyükelçiliğimizin bulunmadığı ülkelerde dahi ülkemizi en güzel şekilde temsil eden, ulaştıkları her insana ülkemizi ve milletimizi sevdiren, yurt dışındaki okullar da bu süreçte yıpratılmak isteniyor. Devletimizin büyükelçilerine; bulundukları her ülkede birer gönüllü kültür elçisi olan bu öğretmenlerimizi örgüt üyesi gösterme görevi veriliyor. Allah rızasına kilitlenmiş, bir ilim ve fikir insanı olan, hayatta herhangi bir makam mevki, maddi çıkar ve siyasi hedef içinde olmayan; dolayısıyla savaşla, tuzakla, operasyonlarla, kirli oyunlarla hiçbir ilgisi bulunmayan muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, örgüt lideri olarak gösterilmeye çalışılıyor.”

“HERŞEYİ ÜLKEMİZ İÇİN YAPTIK, YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ"

Süreçin ülkeyi Avrupa Birliği normlarından hızla uzaklaştırıldığını vurgulayan Polat, "Bu durum, ülkemizi dış dünyada itibarsızlaştırıyor ve yalnızlaştırıyor. Bütün bu gelişmeler tavanıyla, tabanıyla hizmet hareketine gönül veren herkesi derinden üzmekte ve ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına kaygılandırmaktadır. Toplumda oluşan gerginliğe biran önce son verilmeli, uzlaşmacı bir tavır sergilenerek ortam yumuşatılmalıdır. Toplumun gönlünde yer edinen insanlara ve kurumlara iftira atılmamalı, haksız ithamlarda bulunulmamalıdır. Hukukun ve adaletin işlemesine imkan verilmeli, halkın devlete ve devlet kurumlarına güveni zedelenmemelidir. Kamu görevlileri üzerinde bir baskı oluşturulmamalı, görevlerini kanunlar çerçevesinde yapmalarına imkan tanınmalıdır.” açıklamasını yaptı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×