Manken Aslı Baş'ın ölümü davasının sanıklarından Bayer tutuksuz yargılanacak

Miss Model of Turkey Yarışması'nda Türkiye Mankenler Kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili davada 18 aydır tutuklu bulunan sanık Hakan Bayer, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Manken Aslı Baş'ın ölümü davasının sanıklarından Bayer tutuksuz yargılanacak
17 Ocak 2014 Cuma 12:48

Miss Model of Turkey Yarışması'nda Türkiye Mankenler Kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili davada 18 aydır tutuklu bulunan sanık Hakan Bayer, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Baş, 21 Temmuz 2010 tarihinde turizmci Ahmet Bayer'in Yalıkavak beldesindeki tatil köyü içinde bulunan villasının 6,5 metre yüksekliğindeki terasından düşerek yaşamını yitirmişti. Savcılık, Bayer ve iki oğlu hakkında kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yanlarında çalışan M.U. hakkında ise delilleri karartmak ve ortadan kaldırmak suçundan 7,5 yıl hapis cezası talepleriyle dava açmıştı. Turizmci Bayer'in oğlu Hakan Bayer, 18 ay önce tutuklanarak Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Orta Doğu Üniversitesi (ODTÜ)'nden bilimadamlarının, olayı rapor olarak hazırlamasını istemişti. ODTÜ Bilim Kurulu tarafından hazırlanan 14 sayfalık bilirkişi raporu, olayın intihar değil, atılma sonucu ölüm olduğunu belirtmişti. Bayer ailesi ise bu rapora itiraz etmişti. Mahkeme de İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan yeni ve ayrıntılı bir rapor istemişti. Yedi ay önce istenen rapor, geçen ay mahkemeye ulaşmıştı. Raporun, 27 Kasım 2013 tarihinde hazırlandığı öğrenildi. Mahkemeye yaklaşık bir ay sonra ulaşan raporda, "Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili herhangi bir zehirlenme olayına rastlanmamıştır. Ölümden önce vücutta herhangi bir darp olayına rastlanmamıştır. Vücutta oluşan darp ve yaralar, düşme esnasında meydana gelmiştir." denildi.

Ahmet Bayer’in avukatlarından Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan, geçen ay Hakan Bayer'in tahliyesi için mahkemeye talepte bulunmuş ancak reddedilmişti. Hakan Bayer için dün akşam saatlerinde toplanan mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Sanık Bayer, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan bilirkişi raporunun incelenmesinin ardından, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Akşam saatlerinde cezaevinden çıkan Bayer, Bodrum ilçesindeki evine gitti.

Babası Ahmet Bayer ise yaptığı açıklamada, "Benim için sürpriz oldu. Çıkacağını bilmiyordum, çok sevindik. Adalet yerini buldu. Benim ailem bu olayda suçsuz. Boşuna yargılanıyorlardı. Ben boşuna yargılandım. Aslı Baş'ın intihar ettiğini söyledik, ailesi inanmadı. Onlara da bir şey diyemiyorum, acılı bir aile, evlatlarını kaybetti. Ben ve oğullarım bu olayda suçsuzdur. Benim oğlum, suçsuz yere 18 ay yattı. Bilirkişi raporları Aslı Baş'ın intihar ettiği yönündeydi ama oğlum yine cezaevine gönderildi. Biz adalete inanan insanlarız, adalet yerini buldu." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×