Manisa'da 33 çiftçi TKDK hibesiyle traktör sahibi oldu

Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Çalıklı köyünde çiftçilik yapan 36 yaşındaki Meryem Ay, Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu (TKDK) hibesiyle traktör sahibi oldu.

Manisa'da 33 çiftçi TKDK hibesiyle traktör sahibi oldu
24 Ocak 2014 Cuma 17:08

Manisa’nın Selendi ilçesine bağlı Çalıklı köyünde çiftçilik yapan 36 yaşındaki Meryem Ay, Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu (TKDK) hibesiyle traktör sahibi oldu. Ay, sarımsak yetiştiriciliği yapacak.

Geçen yıl TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü’nden hibe almış veya almaya hak kazanmış başvuru sahiplerine, hibe destekli almış oldukları 33 traktörle hibe ödemesini almış ya da almaya hak kazanmış 10 büyük projenin çek dağıtım töreni, Belediye Fuar Merkezi’nde yapıldı. Törende konuşan TKDK İl Koordinatörü Ahmet Işık, Manisa olarak bir ilki yaşadıklarını belirtti: “Çünkü 9, 10 ve 11. çağrı dönemleri sonunda atılan imzalar, projelerimizin soyutluktan somutluğa geçişinin ilk adımıydı. Yatırımların tamamlanarak projelerin hayata geçmesi ise ikinci adımdı. 31 Aralık tarihi itibariyle yatırımcılarımıza nakit olarak ödediğimiz hibeler ise son adım oldu ve yatırımcılarımızla bu mutluluğu tüm Manisa olarak hep birlikte yaşadık. Şu ana kadar hep diğer illerdeki yatırımlardan bahsedilmişti ama bugün AB hibelerinden oluşan TKDK yatırımlarını Manisa’da da görmekten son derece mutluyuz. Hayata geçen bu yatırımlar, 15 Ocak 2014 tarihinde çıktığımız 12. çağrı dönemi için de halkımıza bir güven niteliğinde olacak ve alacağımız çok sayıda projeyle bizi de Manisa’da daha fazla hibe desteği alınmasına sebep olmamız dolayısıyla mutlu edecektir.” 9, 10. ve 11. çağrılarda alınan ve incelenip onaylanan projelerle Manisa’ya yaklaşık 17 milyon liralık yatırım kazandırıldığını kaydeden Işık, yatırım sonunda yaklaşık 9 milyon lira hibenin birinci taksitlerinin ödendiğini, kalan kısmın da sonunda ödeneceğini bildirdi.

Çiftçilere traktörlerini teslim etmenin onuru ve sevincini yaşadıklarını dile getiren Koordinatör Işık, “Bugün burada sadece 33 traktör değil, bunun yanında tıbbi aromatik bitki ekiminde kullanılacak olan römork, pulluk, toprak işleme, ekim, gübre sıyırma ve ilaçlama makineleri gibi çeşitli tarım alet ve ekipmanının da teslimini yaptık. Aramızda bugün proje yaparak anahtarlarını teslim alan bir bayan çiftçimizin bulunması, diğer çiftçi kadınlarımıza örnek olmaları adına takdire şâyandır ve kendilerine özellikle teşekkür ediyorum. Hayatında ilk defa TKDK sayesinde yeni model bir traktöre sahip oluyor.” şeklinde konuştu.

Bu arada 12. çağrıya da çıktıklarını da duyuran Ahmet Işık, “15 Şubat-15 Mart 2014 tarihleri arası projeleri kabul edeceğiz. Bu çağrıda ilimiz için yerel ürünler listesi de AB tarafından onaylandı ve yayınlandı. Yani mesir macunu, çekirdeksiz kuru üzüm, zeytin ve zeytin ürünleri gibi ilimizde üretilen 111 yerel ürünümüzün işlenmesine, paketlenmesine, ayıklanmasına ve depolanmasına yüzde 50 oranında hibe destek vereceğiz. Manisa’ya bir çivi çakacak olanın her zaman yanındayız.” dedi.

İki çocuk annesi çiftçi Meryem Ay ise projesini teslim edip hiçbir torpile gerek kalmadan traktör ve ekipman sahibi olduğunu söyledi: “Önceden buğday ve arpa ekiyordum ama para kazanmıyordum. Şimdi ekipmanım var, tarlama sarımsak ekip inşallah iyi para kazanacağım. Benim bu durumumun, diğer kadın çiftçilere de örnek olmasını diliyorum. Desteklerinden dolayı da TKDK yetkililerine teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Büyükşehir Belediye başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, TKDK İl Koordinatörü Işık ve davetliler, büyük projelerin temsili hibe çekleri ve koordinatörlüğün hibe desteğiyle alınan 33 traktörü sahiplerine teslim etti. CİHAN

Manisa'da 33 çiftçi TKDK hibesiyle traktör sahibi oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×