Malatya’da her üç traktörden ikisi muayenesiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK verilerine göre, Malatya’da trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 65’i araç muayenesini yaptırmıyor.

Malatya’da her üç traktörden ikisi muayenesiz
06 Aralık 2013 Cuma 18:43

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK verilerine göre, Malatya’da trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 65’i araç muayenesini yaptırmıyor. Söz konusu traktörler, trafikte her gün binlerce kişinin hayatını tehlikeye atıyor.

Malatya’da, trafik tescile kayıtlı 19 bine yakın traktörden 2012’de muayeneye gelmesi gerekenlerin yalnızca yüzde 35’inin muayeneye geldiğinin belirtildiği açıklamada, kanunen yükümlü olmalarına karşın geri kalan yüzde 65’in araç muayenesi hizmeti almadığı ve 2013 yılında da aynı eğilimin devam ettiği vurgulandı.

TÜVTÜRK‘ün desteğiyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında düzenlenen Tarım Araçlarının Güvenli Kullanım Çalıştayı’nda açıklanan rakamlara göre, her yıl ülkede ortalama 2 bin 500 traktör kazası meydana geliyor. Bu kazalarda, ortalama 300 kişi hayatını kaybediyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, traktör kazalarında karşılaşılan sürücü kusurları arasında dönüş kurallarına uymama, kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uymama ve aracın hızını hava ve trafik durumuna göre ayarlamamanın geldiği görülüyor.

İstatistiklere göre, kazaların bir başka nedeni ise traktörlerin düzenli bakımlarını ve muayenelerini yaptırmamaları. Sürücü kusuru dışında araç kaynaklı kazalara bakıldığında yüzde 66’sının nedeni, traktörlerdeki far ve ışık donanımlardaki eksiklik, hareketli aksamlardaki kusurlar, fren ve lastik sorunları olarak belirlenmiş. TÜVTÜRK’ten alınan bilgiye göre, bu kusurlar, araç muayene sırasında traktörlerde en çok tespit edilen ağır kusurlar ile paralellik gösteriyor.

Kanunlara göre traktörler, trafiğe çıkmalarının ilk 3 yılından sonra 3 yılda bir muayeneye gelmek zorunda. Muayene kaçağı traktörler, her gün trafikte binlerce sürücü ve yolcunun hayatını tehlikeye atıyor. Traktör muayenesi yaptırmamanın birçok yasal yaptırımı da bulunuyor. Muayeneye zamanında gelmeyen araçlar, muayene ücretini, geç kaldıkları her ay için yüzde 5 fazla ödüyor. Yol kontrollerinde muayenesiz olduğu tespit edilen araçlar için trafik cezası düzenlenebiliyor ve bu araçlar trafikten men edilebiliyor. Ayrıca, son 5 yılda bin 600 kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×