MAKSAD: Hukuksuz, belgesiz operasyonlar, esnaf ve sanayicileri olumsuz etkiliyor

Muş Aktif Sanayici İşadamları Derneği (MAKSAD) Yönetim Kurulu, bazı devlet kurumlarında kuralsız, hukuksuz ve belgesiz operasyonların yapıldığını belirterek bu gelişmelerin esnaf ve sanayicileri olumsuz etkilediğini açıkladı.

MAKSAD: Hukuksuz, belgesiz operasyonlar, esnaf ve sanayicileri olumsuz etkiliyor
21 Ocak 2014 Salı 18:28

Muş Aktif Sanayici İşadamları Derneği (MAKSAD) Yönetim Kurulu, bazı devlet kurumlarında kuralsız, hukuksuz ve belgesiz operasyonların yapıldığını belirterek bu gelişmelerin esnaf ve sanayicileri olumsuz etkilediğini açıkladı. Açıklamada, "Ülkenin kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, "Ortamı sakinleştirme adına Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni adımlar atmasını bekliyoruz." denildi.

MAKSAD Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Çelik, "Ülkemiz son bir iki aydır kritik bir dönemden geçmektedir. Bazı devlet kurumlarında kuralsız, hukuksuz, belgesiz operasyonlar yapılmaktadır. Bu gelişmelerden dolayı esnafımız sanayicimiz özelikle de halkımız ekonomik, sosyal, olarak etkilenmektedir. Biz de bu gelişmelere sesiz kalmamak için derneğimiz olarak bir basın açıklaması gereksinimi duyduk. Derneğimiz üst çatı olarak TUSKON’a bağlı olarak çalışmaktadır. TUSKON gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığı ticaret köprüleriyle Anadolu esnafının ve sanayicisinin ufkunu açmıştır. Tabi ki özellikle yurt dışında yaptığı gezi ve programlarda oralarda Anadolu halkının açılmasına vesile olduğu Türk okullarında yetişen rehberler aracılığıyla bu köprüyü oluşturmaktadır. Bu hem ülkemizin yurt dışında tanıtılması bayrağımızın oralarda dalgalanması özelliklede ticari hacmin artmasına olumlu düzeyde katkı sağlamaktadır."

"HAŞHAŞİ BENZETMESİ BİZİ ÇOK DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR"

Özellikle son günlerde bazı çevreler tarafından direk hizmet hareketini hedef alan açıklamalar, uygunsuz yakıştırmalar ve iftiralar yapıldığını ifade eden Çelik, "Bu açıklamalar Anadolu esnafı ve iş adamlarını olumsuz manada etkilemektedir. Son olarak Selçuklu devleti döneminde yaşanmış tarihin ilk kanlı terör örgütü Haşhaşilere benzetilmesi bizleri çok derinden yaralamıştır. Biz biliyoruz ve öyle inanıyoruz ki Anadolu insanının başlatmış olduğu bu hizmet hareketi gerek yurt içinde gerekse yurt dışında açmış olduğu eğitim kurumları vasıtasıyla iyi bir nesil yetiştirmek için elinden gelen gayreti fazlasıyla ortaya koymaktadır. Anasını, babasını, ailesini ve sevdiklerini ülkesinde bırakarak dünyanın dört bir yanına Türk Sevdalıları olarak oraya giden bu insanlar devletin, yönetenlerinden destek ve motive edici sözler beklerken kanlı bir terör örgütü Haşhaşilere benzetilmesi başta bu insanları ve onları seven ve destekleri derinden üzmüştür. Büyükelçiler toplantısında bu hizmet hareketi hedef alan sözler, orada bulunanları ve bu konuşmayı dinleyen tüm halkımızı etkilemiş ve derinden üzmüştür. Ülkemizin dünyada tanır bir ülke olması için elinden geleni yapan bu gönüllüler hareketi hak etmediğini tüm halkımız görmektedir. Her olumsuz olayın bu hizmet hareketine bağlanmaya çalışması bu hizmet hareketine gönül verenleri üzmektedir." dedi.

"ÜLKEYİ YÖNETENLERDEN RİCAMIZ HERKESİN HUKUK ÖNÜNDE EŞİT OLMASI"

Yolsuzlukların üzerine giderilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Çelik, "Biz işadamları derneği olarak devletimizden ve bizi yönetenlerden ricamız öncelikle herkesin hukuk önünde eşittir, ülkesine riayet ederek bu yolsuzluk olaylarının sonuna kadar hukuk çerçevesinde gidilmesidir. Özelikle varsayımlarla bazı emniyet mensuplarının yerlerinin aniden deştirilmesi HSYK yapısının değiştirilmeye çalışılması ülkenin erklerinden olan yargının yürütülmeye bağlanmaya çalışması bizleri endişeye sevk etmektedir. Ayrıca bizi yönetenlerin açıklamalarında toplumu kaplara ayrıca, ayrımcı konuşmalarına son vermelerini, banka batırma olaylarına son vermelerini, bağımsız bir yargı oluşturmalarını bunun içinde evrensel insan haklarına uygun bir anayasa hazırlamalarını bu hizmet hareketine gönül verenleri rencide etmeyecek açıklamalar yapmasını temenni ediyoruz. Son olarak ortamı sakinleştirme adına Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni adımlar atmasını bekliyoruz." diye konuştu.
CİHAN

MAKSAD: Hukuksuz, belgesiz operasyonlar, esnaf ve sanayicileri olumsuz etkiliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×